جشن بزرگ نوروز ۱۳۹۱

از بدو تأسیس کانون فرهنگی نور در سال 2004 میلادی، همه ساله جشن نوروز باستانی با همت و همکاری اعضای کانون فرهنگی نور برگزار می گردد. امسال نیز بر اساس سنت مذکور، جشن بزرگ نوروزی از ساعت 7 تا 10 شب روز شنبه 5 فروردين 1391 مطابق با 24 مارس 2012 در سالن Centre Communautaire de Cote-des-Neiges با حضور گسترده بیش از 270 نفر از ایرانیان مقیم مونتریال برگزار گرديد. متن حاضر گزارش مختصر و جامعی از اقدامات گسترده و متنوعی است که بمنظور تدارک و برپائی جشن مذکور با همکاری تعداد کثیری از داوطلبان صورت گرفته است:

فراهم نمودن مقدمات و سازماندهی اوليه

در سال جاری مراحل مفدماتی برگزاری جشن توروزی از اواخر ماه ژانويه و با ارسال ايميل عمومی و دعوت همگانی از اعضای کانون برای مشارکت در کميته برگزاری این مراسم آغاز شد. کمیته مذکور از تاریخ سوم فوریه با حضور علاقمندان کار خود را آغاز نموده و تا پایان مراسم مجدانه به کار خویش ادامه داد. از جمله اقدامات این کمیته می توان از تعیین زمان، مکان و محتوای مراسم و در صورت ضرورت انجام اصلاحات لازم در هر یک از این زمینه ها را نام برد. اعضای این کمیته عبارت از خانم ها افسانه دهقان و نعیمه پارسایی و آقایان علی اکبر سرکاراتی، مهرداد گیوی، علی ماهوش، شهاب مؤذنی، حمید شادگانی پور، محسن آهنج و حسین هاشمی بودند.

تعیین زمان برگزاری

در ابتدا، کمیته مذکور اقدام به برگزاری نظرخواهی عمومی به منظور تعیین تاریخ برگزاری مراسم نمود و بدین منظور پرسشنامه مربوطه از طریق ايميل برای کلیه هموطنان در دسترس ارسال و از آنان در خصوص تاریخ مناسب استعلام بعمل آمد. بموجب نتایج بررسی مذکور و براساس نظر موافق اکثریت اعضاء، روز شنبه 24 مارس از میان سه زمان پیشنهادی بعنوان تاریخ برگزاری مراسم برگزیده و اعلام شد.

تعیین مکان برگزاری

کميته برگزاری بطور همزمان با اقدام فوق، به بررسی کلیه گزينه های ممکن برای محل برگزاری جشن پرداخته و سرانجام سالن Community Resources Center واقع در شماره 6767 خیابان Cote-des-Neiges را بدلیل امکان دسترسی آسان با وسائل نقليه عمومی، گنجايش کافی (حسب برآورد اولیه) و قيمت مناسب برگزید و قرارداد اجاره لازم را منعقد نمود.

اطلاع رسانی و تبليغات

پس از آن با استفاده از کلیه امکانات موجود اعم از شبکه اجتماعی فيس بوک، وبسايت کانون (http://noorcenter.com)، درج خبر در مجله هفته، چاپ آگهی در روزنامه پيوند و ارسال ايميل به کلیه افراد در دسترس، برگزاری مراسم مذکور به ایرانیان مقیم مونتریال خبررسانی شد.

همچنین بدین مناسبت پوستر زیبایی توسط آقای حسین هاشمی طراحی و در کلیه مراکز عمده حضور و مراجعه ايرانيان نظیر دانشگاه ها، مؤسسات فرهنگی و مراکز خرید نصب گردید.

ثبت نام و فروش بليت

ثبت نام از متقاضیان شرکت در مراسم اقدام دیگری بود که از طریق دو روش ثبت نام حضوری (از طريق نماينده های کانون در دانشگاه های مک گيل، کنکورديا، پلی تکنيک، يوکام، مدرسه فردوسی و مرکز خويی) و همچنين ثبت نام اينترنتی (از طريق وبسايت کانون با استفاده از سرویس پرداخت Paypal) صورت پذيرفت. همچنین بطور همزمان امکان انتخاب آنلاين غذای اصلی (از بين سه گزينه موجود) از طريق وب سایت کانون فراهم گرديد که به تصدیق شرکت کنندگان، سهولت بیش ازپیش فرايند ثبت نام و تسريع امور مربوط به آن را در پی داشت.

قیمت سرانه بلیط نیز بر اساس برآورد مجموع هزینه ها و احتساب ظرفیت سالن بشرح جدول زیر اعلام و دریافت گردید:

بهای بلیتمهلت ثبت نامنوع ثبت نام
بزرگسالان(بالای 8 سال) خردسالان(زیر 8 سال)
12.99 دلار 7.99 دلار تا روز یکشنبه 18 مارس عادی
15.99 دلار 10.99 دلار از روز دوشنبه 19 مارس تأخیری

تعیین محتوا و زمان بندی برنامه

مهمترین بخش از فعالیت های کمیته شامل تعیین محتوای برنامه جشن بود که موارد زیر در این راستا انجام پذیرفت:

 1. تعیین موسیقی پس زمینه.
 2. تشکیل گروه موسیقی سنتی و ترتیب جلسات تمرین گروهی آنان.
 3. انتخاب کلیپ های ویدئویی مناسب.
 4. طراحی مسابقات رنگ آمیزی تخم مرغ و پرسشنامه نوروزی جهت کودکان و نوجوانان و آراستن سفره هفت سین و پخت شیرینی جهت بزرگسالان.
 5. انتخاب قاری و ترجمه آیات قرآن کریم به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسه.
 6. انتخاب مجری، اعضای گروه نمایش تئاتر، حاجی فیروز و تهیه مطالب مورد نیاز آنان.

دکوراسیون

امور مربوط به طراحی تزئینات و اجرای آنها را برعهده گروهی متشکل از خانم ها فاطمه دره شیری، مریم هاشمی، نعیمه پارسایی و نفیسه انزابی بود که اقدامات زیر را به انجام رساندند:

 1. طراحی و اجرای نقوش سنتی ترنج جهت تزیین دیوارها.
 2. تهیه اقلام و تزئین زیبای سفره هفت سین.
 3. طراحی و تزئین دسته گل برای هریک از میزها.

چیدمان و آماده سازی سالن

با حضور کلیه اعضای گروه های اجرایی به تناوب از ساعت 30/4 در محل مراسم مراحل آماده سازی سالن انجام شد که اهم آنها بشرح زیر می باشد:

 1. آراستن میزها با میوه، شیرینی ایرانی و نوشیدنی.
 2. تغییر چیدمان میزها متناسب با افزایش چشمگیر تعداد میهمانان.
 3. الصاق نمایه های تزیینی بر دیوارها.

علاوه بر اعضای گروههای مذکور، خانم ها میترا میرنظامی، سارا هاشمی، ندا موسوی و آقایان محمد دره شیری، رضا هاشمی و طه موسوی تلاش وافری را در این زمینه مبذول داشتند.

گروه صوت و تصویر:

نصب و راه اندازی تجهیزات صوتی-تصویری شامل انواع میکسر، میکروفون های باسیم و بیسیم، بلندگوها، ویدئو پروژکتور و اطمینان از صحت عملکرد آنان از جمله اقدامات این گروه شامل آقایان علی ماهوش، حسین هاشمی و محسن آهنج بوده است.

گروه انتظامات:

کنترل مشخصات میهمانان براساس فهرست ثبت نام برعهده گروهی متشکل از خانم مونا شیری و آقای نصرالله طباطبائی قرار داشت که در طول مراسم و علیرغم رفت وآمد میهمانان استمرار یافت.

گروه آشپزی:

عملیات آماده سازی و پخت غذا در محل آشپزخانه استیجاری و توسط گروه متشکل از آقایان علی ایزدی، حمید و امیر شادگانی پور، مهدی هاشمی و محمد موسوی زاده به انجام رسید و دو نوع غذا شامل سبزی پلو با ماهی و باقالی پلو با مرغ طبخ و بهمراه سالاد کاهو تهیه گردید. شستشوی ظروف و نظافت آشپزخانه مذکور در روزیکشنبه توسط داوطلبین انجام پذیرفت.

اجرای مراسم

مراسم در ساعت هفت و نیم بعدازظهر با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط آقای حسین ماهوش آغاز گردید. همزمان با تلاوت آیات، متن آیات مذکور به زبان عربی همراه با ترجمه آنها به زبان های فارسی، انگلیسی و فرانسوی توسط پروژکتور به نمایش درآمد.

سپس شلیک توپ تحویل سال نو با استفاده از افکت های صوتی شبیه سازی گردیده و با پخش کلیپ صوتی- تصویری، شیپور بشارت نوروزی در سالن طنین انداز شد. متعاقب آن، آقای مهدی هاشمی در شمایل حاجی فیروز با لباس زیبائی که توسط خانم نفیسه انزابی از پارچه ساتن قرمز رنگ طراحی و دوخته شده بود با چهره سیاه شده و در حالی که دایره زنگی بدست داشت، وارد سالن گردیده و با همراهی آقای وحید طالعی (نوازنده ساز تمبک)، به اجرای نمایش سنتی حاجی فیروز و خواندن اشعار مربوطه پرداخت که با استقبال گسترده حاضرین بخصوص کودکان مواجه شد. نامبرده در حین اجرای برنامه خویش به معرفی کوتاه شخصیت حاجی فیرور در فرهنگ باستانی ایران و ذکر دلایل انتخاب رنگ سیاه برای چهره و رنگ قرمز برای لباس وی پرداخت.

سپس خوش آمدگویی رسمی به میهمانان و همچنین معرفی برنامه های بعدی توسط مجری برنامه آقای حمید محبوبی انجام شد. برندگان مسابقات رنگ آمیزی تخم مرغ و همچنین پرسشنامه نوروزی به ترتیب در دو گروه سنی 2 تا 8 سال و 8 تا 15 سال انجام گرفته و به برندگان شامل خانم ندا موسوی و آقایان طه موسوی و رضا قاسمی جوایزی اهداء شد.

در قسمت بعدی نمایش تئاتر کمدی توسط آقایان شهاب مؤذنی، علی خضرایی و مجید سلیمانی به اجرا درآمد که موجبات فرح و نشاط حاضرین فراهم گردید.

اجرای موسیقی پاپ و سنتی زنده بخش بعدی برنامه بود که مورد استقبال و تشویق حضار قرار گرفت. در این بخش آقایان وحید طالعی، مهردادگیوی، علی ماهوش و مهدی شیری به هنرنمایی پرداخته و قطعات زیبایی را اجراء نمودند.

پس از آن خانم مونا قاسمی براساس رأی داوران بعنوان برنده مسابقه پخت شیرینی ایرانی معرفی گردید. همچنین سه نفر برگزیدگان هیئت داوران برای آراستن زیباترین سفره هفت سین معرفی گردیدند که حضار با اکثریت آراء خانم نعیمه پارسایی را بعنوان برنده نهایی انتخاب نمودند و پس از آن ،جوایز برندگان در میان تشویق میهمانان اهدا شد. لازم به تذکر است که فراخوان دعوت به شرکت در مسابقات از مدتی پیش باطلاع همگانی رسیده بود.

معرفی کوتاه اهداف و اهم فعالیت های کانون فرهنگی نور در بخش بعدی مراسم توسط آقای سعید هاشمی و با استفاده از اسلایدهای تهیه شده توسط آقای رضا میرنظامی صورت گرفته و طی آن از کلیه علاقه مندان برای همکاری با کانون دعوت بعمل آمد. در این بخش جزوه معرفی نوروز به کودکان نیز که توسط خانم ها نفیسه حسینی و هدی متشافی و آقای محمود پیرایی تهیه شده بود به حاضرین معرفی گردید. جزوه مذکور از طریق وب سایت کانون قابل دریافت می باشد.

اجرای مسابقه کلیپ های تصویری کمدی توسط آقای حمید محبوبی و قرائت دعای فرج توسط آقای حسین ماهوش پایان بخش مراسم بود. مراسم با دعوت میهمانان به صرف شام در ساعت 10 شب خاتمه یافت.

پذيرايی

امکان دسترسی میهمانان به انواع شيرينی های خوشمزه ایرانی، ميوه و نوشيدنی با قرار دادن آنها بر روی میزهای محل استقرار ایشان فراهم گردیده بود. شام تدارک ديده شده، مشتمل بر دو نوع غذای سبزی پلو با ماهی و باقالی پلو با مرغ بود. در هنگام ثبت نام، ميهمانان می توانستند نوع غذای مورد نظر خود را از بين اين دو گزينه ( يا مخلوطی از آنها) انتخاب کنند.

مشکلات

عليرغم تلاشهای فراوان و بی وقفه دست اندرکاران، اجرای مراسم و ارائه خدمات در آن با پاره ای مشکلات مواجه بود که بیان، تجزیه و تحلیل آنها می تواند در بهبود برنامه های آتی مؤثر و راهگشا باشد. اهم نارسایی های مذکور بشرح زیر می باشد:

 1. عدم تناسب ظرفيت سالن با تعداد حاضرین: علیرغم برگزاری مراسم مشابه توسط سایر مؤسسات در همان روز و ساعت، تقاضای هموطنان برای شرکت در مراسم کانون فوق العاده بود. لازم به تذکر است که امکان حضور قریب به 100 نفر از ثبت نام شدگان در لیست انتظار در مراسم امکان پذیر نگردید.
 2. نحوه رأی گيری از طريق تشويق حضار جهت تعیین برنده مسابقه آراستن سفره هفت سین با اعتراض يکی از شرکت کنندگان مواجه شد. لازم است تا در برنامه های آتی روش عادلانه و شفاف تری برای انتخاب برندگان پيش بينی شود.
 3. در پاره ای موارد، مشکلات فنی در امکانات صوتی و تصويری سالن مشاهده می شد که بعنوان مثال اجرای مسابقه کليپ ويديويی بعلت قطع پروژکتور بشدت تحت تأثیر قرار گرفته و عملاً ناتمام ماند.
 4. علیرغم اجاره امکانات مجهز برای توزیع غذا به روش سلف سرویس، به دلیل افزایش چشمگیر مهمانان برنامه و کمبود وقت، عملاً امکان پذیر نشد.
 5. بعلت کمی ارتفاع صحنه، امکان رؤیت آن از تمامی زوایا بخصوص از انتهای سالن به سادگی امکان پذیر نبود.
 6. اقراد مسئول کنترل ورود مهمانان با تأخیر فراوان در محل حضور یافتند که این امر باعث دشواری در بررسی حضور و غیاب میهمانان گردید.
 7. امکانات لازم جهت ادای فریضه نماز شامل محل مناسب و زیرانداز تدارک نشده بود.
 8. پذیرایی مهمانان با آجیل که از پیش در برنامه پذیرایی مراسم اعلام شده بود، صورت نگرفت.

جمع بندی

بر اساس مشاهدات اوليه و براساس نتایچ نظرسنجی آنلاین، عليرغم پاره ای مشکلات، جشن بزرگ نوروزی سال 1391 کانون فرهنگی نور موفق به جلب رضايت اکثريت قاطع شرکت کنندگان شده است.

برای دیدن ویدیوهای مربوط به این مراسم به قسمت آوا و نوا مراجعه کنید.

پیوستن به خبرنامه