گزارش اجرای پروژه عایق بندی حرارتی

همراهان نور سلام:
مقدمه:
بنا بر پیشنهاد تعدادی از افراد خیر عضو کامیونیتی چند ماه قبل کارگروهی متشکل از آنان به همراه نمایندگانی از اعضای هیئت مدیره و هیئت امنای کانون تشکیل گردید تا برای رفع نارسایی سیستم سرمایش- گرمایش سالن ها ی کانون چاره اندیشی و اقدام نمایند. کارگروه مذکور طی ساعتهای متمادی فعالیت خود ابتدا به بررسی خصوصیات امکانات موجود پرداخته و پس از آن با دعوت از کارشناسان مجرب - اعم از اعضای کامیونیتی و افراد خارج ازآن- مشخصات سیستم مناسب برای تأمین تهویه مطبوع سالن ها و عایق حرارتی را تعیین نمود. سیستم انتخابی برای سالن ها عبارت از یک دستگاه تهویه مطبوع با ظرفیت برودتی 10 تن و ظرفیت گرمایشی معادل 50 کیلو وات می باشد و برای ایزولاسیون دیوارها عایق حرارتی R20 در نظر گرفته شد. از آنجا که شروع عملیات اجرایی پروژه سیستم تهویه مطبوع - بدلیل طولانی شدن مدت زمان انجام بررسی های فنی - با آغاز فصل سرما و بارش های زمستانی همراه شده و رعایت ترتیب فوق در اجرای فازهای پروژه مذکور مستلزم تحمیل هرینه های فوق العاده ای بود، اجرای فاز اول) تهویه مطبوع سالن ها( و فاز دوم پروژه) نصب عایق های حرارتی( جابجا گردید. همچنین باتوجه به ابراز تمایل افراد داوطلب دایر بر همکاری در اجرای پروژه و تأثیر قابل ملاحظه استفاده از نیروی کار آنان در کاهش هزینه های اجرایی طرح، کارگروه تصمیم گرفت تا انجام پروژه را با استفاده از ترکیب نیروی ماهر درون کامیونیتی و سایر افراد داوطلب به انجام رساند.
اولویت اجرای پروژه عایق های حرارتی  به ترتیب زیر تعیین گردید

 نصب عایق های حرارتی (R20 ) و دیوارهای جانبی
1-2- جمع آوری منصوبات بر روی دیوارها
2-2- نصب عایق استایروفوم با رفلکتور آلومینیومی به ضخامت یک اینچ (معادلR5  )
3-2- نصب اسکلت فلزی نگهدارنده دیوارهای جدید
4-2- برش بلاکهای بتنی در محل نصب درهای جدید خروج اضطراری و نصب آهن نعل درگاهی آنان
5-2- سیم کشی پریزهای دیوارها و روشنایی تزئینی آنها
6-2- نصب لوله های سیستم وکیوم مرکزی در دیوارهای جانبی
7-2- نصب عایق حرارتی R12 در دیوارهای جدید
8-2- نصب دیوار گچی پیش ساخته به ضخامت  5/8” اینچ
9-2- بتونه کاری اتصالات دیوارهای پیش ساخته و رنگ آمیزی اولیه (آستری) آنان

 
اجرای فاز صفر:
اجرای این بخش در تاریخ 26 دسامبر 2016 با استفاده از افراد داوطلب به انجام رسید. هرچند برنامه های هفتگی کانون به مدت سه هفته بدلیل عملیات ساختمانی برگزار نگردید لیکن بدلیل برگزاری مراسم شب یلدا و مجلس ترحیم عملا بدفعات جمع آوری و استقرار مجدد اثاثیه در سالن ها تکرار گردید که با توجه به طبیعت فعالیت های ساختمانی هربار با نظافت عمومی سالن ها همراه بود. در این بخش نیروهای داوطلب به مدت تقریبی 65 نفرساعت فعالیت داشته اند. هزینه های اجرای این مرحله بسیار جزئی و بمیزان تقریبی 35 دلار شامل هزینه خرید ورقه های پلاستیکی برای پوشش اثاثیه آسیب پذیر از گردوغبار بوده است.

اجرای مرحله عایق بندی دیوارهای جانبی:
برای اجرای این مرحله استعلام قیمت از دو شرکت مختلف به ترتتیب با مبالغ 25000 دلار و 20000 دلاراخذ گردید که در هیچکدام از آنان هزینه سیم کشی - به میزان تقریبی 3000 دلار - منظور نشده است. عملیات اجرایی این بخش از تاریخ 28 دسامبر آغاز گردیده و در تاریخ13 ژانویه 2017 به پایان رسید. علیرغم دریافت پیشنهادات قیمت از پیمانکاران، اجرای بخش اعظم این مرحله - به استثنای بتونه کاری - توسط افراد داوطلب در طی مدت تقریبی 300 نفر ساعت صورت گرفت که صرفه جویی مالی فوق العاده ای را بهمراه داشت. هزینه کلی اجرای این مرحله به میزان 7541 دلار شامل بخش های زیر بوده است:
- هزینه خرید مصالح جهت عایق کاری بلاک های بتنی و احداث دیوارهای پیش ساخته به مبلغ 5000 دلار
- هزینه خرید اقلام مورد نیاز جهت سیم کشی پریزها و چراغهای تزئینی دیوارهای گچی و لوله کشی وکیوم مرکزی به مبلغ 1441 دلار
- هزینه برش بلوکهای بتنی و نصب نعل درگاهی درهای خروج اضطراری جدید به مبلغ 100 دلار  
- هزینه دستمزد پرداختی جهت بتونه کاری دیوارهای ساخته شده به مبلع 500 دلار
- هزینه خرید رنگ آستری دیوارها به مبلغ 500 دلار
 
اجرای فاز تکمیلی:
در جریان اجرای پروژه تصمیم گرفته شد تا جهت استقلال بخشیدن به سالن ها و حفاظت اثاثیه مستقر در آنها در مقابل گرد و غبار ناشی از ادامه عملیات ساختمانی، دیوارهای بخش ورودی سالن ها، اتاق صوتی- تصویری و انبار جدید لوازم نیز تکمیل گردند. هزینه اجرای این طرح در صورت انجام آن توسط پیمانکاران به میزان 5000 دلار برآورد گردید. علیهذا این بخش با استفاده از نیروی کار افراد داوطلب به میزان 30 نفر ساعت و افراد استخدامی به انجام رسیده و مجموع هزینه مصالح مصرفی و دستمزد پرداختی برای انجام آن بالغ بر 2000 دلار بوده است.

 
دو نکته مهم:
۱- هم اکنون پروژه سرویس های بهداشتی) که برای تکمیل آنها نیاز مبرم به تامین مالی مناسب می باشد( در مرکز نور در حال انجام است که در گزارش های بعدی اطلاع رسانی خواهد شد
۲- پروژه سیستم تهویه مطبوع سالنها نیز به امید خدا و در صورت تامین مالی مناسب ومناسب شدن وضعیت هوا شروع خواهد شد.
در پایان،از کلیه عزیزان تقاضا داریم در این ماه مبارک، خادمین خود را در کانون فرهنگی نور از دعای خیر فراموش نفرمایید.

 

 

 

پیوستن به خبرنامه