گلریزان برای آشپزخانه، فاز ۱

به نام خدا 

حال آشپزخانۀ ما خوب نیست!

هر هفته مهمان مایید. قدمتان سرِ چشم! شاید گاه‌گاه به ما سر می‌زنید تا دیدار تازه کنیم. چراغ اینجا به‌لطف خدا روشن مانده و حیاتش به‌همت شما برقرار است. شاید هم، از این شهر رفته‌اید؛ اما دلتان هنوز اینجاست و در جعبۀ خاطره‌هایتان نقشِ این خانه پُررنگ است: خانۀ نور، بله، کانون فرهنگی «نور» مونترآل.
و باز شاید دوستِ ندیدۀ مایید و تاکنون افتخار میزبانی به ما نداده‌اید؛ اما خیلی خوب می‌دانید که در شهری غریب و غربی، پیچاندن نوای وطن و پخش‌کردن عطر مذهبِ شیعی چقدر دشوار و و زمان‌گیر و هزینه‌بَر است، آن‌هم برای نهادی که ۱۰۰درصد مستقل و مردمی است و ذره‌ای وابستگی ندارد به هیچ نهاد دولتی و خصوصیِ دیگری

اگر سالن اصلیِ کانون را به «سر» تشبیه کنیم، بدون شک «قلبِ» این پیکره را باید آشپزخانه‌اش دانست. می‌خواهیم کمی از این قلب بگوییم: جایی که از سال ۲۰۰۴ دارد فروتنانه و بی‌سروصدا کار می‌کند؛ با اینکه حال خوشی ندارد و مدت‌هاست با تنی رنجور، خدمت‌رسانِ ما و شماست.

تمیز نیستم!
اول از همه نوبت سلامت است و بهداشت. نه که تا حالا غذای غیربهداشتی و ناسالم در سفرۀ مهمان گذاشته باشیم، نه! شکر خدا حتی یک نمونه آسیبِ غذایی در این‌همه سال گزارش نشده است؛ اما به‌هرحال در این وضع وخیمِ آشپزخانه، حفظ بهداشت بسیار دشوار است: از بهداشت کفِ آشپزخانه بگیرید تا عبور موش و حشرات، از نداشتن قفسه‌های دربسته بگیرید تا جِرم و جِرزهای دیوار و سقف، از کهنگیِ یخچال‌ها بگیرید تا زنگ‌زدگی وسایل و... . ما خودمان را مسئول بهداشت و سلامت غذا می‌دانیم. حرفی نیست. اما کمک کنید تا بتوانیم آسوده‌تر و حرفه‌ای‌تر ادامه دهیم.

ایمن نیستم!
جنبۀ دیگرِ این ماجرا ایمنی است: فعالانی که داوطلبانه در آشپزخانه کار می‌کنند، در معرض خطرهای مختلف‌اند. مردمِ مهمانِ خانۀ نور هم همین‌طور: انفجار، آتش‌سوزی، لیزخوردن، گیرکردن پا به شیلنگ و لوله، ریختن ظر‌ف‌ها، اتصال برق، دودگرفتگی و... همگی مُحتمل است. خیرِ سرمان مثلاً قرن ۲۱ است و ما هنوز با کپسول غذا می‌پزیم، برای ۷۰ تا ۴۰۰ نفر! اتصال به گاز شهری هزینه دارد.
همچنین، سامانۀ مناسبی برای اطفای حریق در کار نیست. خدای‌نکرده اگر اتفاقی رخ دهد، مصیبتِ عُظماست! بماند که اتاق موقتِ کودکان دقیقاً دیواربه‌دیوارِ آشپزخانه است و دیگر «سکوت سرشارِ از نگفته‌‌هاست!»

نون‌بیارِ خونه نیستم!
آشپزخانه می‌تواند درآمدزا باشد و به‌جای یک شب در هفته، هفت روز کار کند و «تهیه‌غذا»ی فعالی بشود، اما نه با این وضع! تا حالا چندین گروه برای اجارۀ آشپزخانه پا پیش گذاشته‌اند؛ اما با دیدن حال ناخوشِ آن، پا پس کشیده‌اند. بله، چند گروه منتظرند که ما اینجا را نونَوار کنیم تا بگیرندش.
حالا، فکرش را بکنید که این «درآمدِ پایدار» چقدر از مشکلات سنگین مالی‌مان را حل می‌کند! برای پرداخت بدهی‌های قبلی و جاری‌مان واقعاً آشپزخانه مهم‌ترین منبع درآمد خواهد بود. تازه، جامعۀ «حلال»پسند نیز از حضور یک تهیه‌غذای مطمئنِ دیگر بهره‌مند می‌شوند.

پابه‌رکاب هستم!
با همۀ این ذکر مصیبت‌ها، همین آشپزخانه با همین سرووضعِ ناجورش، هر سال حدود ۷۴۰۰ پُرس غذا تحویل می‌دهد. خودش معجزه است!
و این ممکن نیست مگر با انعطاف و ایثار و صبوریِ اهالیِ زحمتکش و بی‌توقعِ آشپزخانۀ کانون فرهنگی نور مونترآل. این بزرگواران حدود سه‌چهار ساعت پیش از هر مراسم، داوطلبانه و با شوقِ خدمت می‌آیند و کرکرۀ آشپزخانه را بالا می‌کشند و چشم بر نداشته‌ها می‌بندند و با همین حداقل‌ها، حداکثرِ ممکن را تأمین می‌کنند. خیرشان مُدام. بیایید کمک کنیم تا دل‌زده نشوند و از دشواری کار، نبُرند!

مرا ببینید!
آشپزخانه نیاز دارد به ۴۲،۴۲۵ دلار کانادا. ما سه گام تعریف کرده‌ایم برای بازسازی و تجهیزش. گام اول فقط ۱۳،۴۷۵ دلار است.
بسم‌الله!
همت عالی‌تان را شُکر.
اگر ۳۰۰ نفر، نفری فقط ۴۵ دلار تقدیم کنند، سریع تأمین می‌شود و گام اولِ به‌سازی به پایان می‌رسد. گزارش شفافِ مالی و عملکردی را تقدیم می‌کنیم ‌و هر عضو رسمیِ کانون هم حق دارد از هر بخشی، هر زمانی، درخواست پاسخ کند.
ببینید، هر مبلغی کمک کنید، ارزشمند است: از ۱۰۰۰ دلار تا ۵ دلار همگی در حساب می‌آیند و اثر دارند.
غیر از کمک، این پویش (کمپین) را پخش کنید. پیوند آن را به‌اشتراک بگذارید و باب خیر را برای دوستان و دوروبَری‌های خود باز نگه دارید. حتی اگر نمی‌توانید ۵ دلار هم کمک کنید، این «اشتراک‌گذاری» را حتماً انجام دهید، همین حالا! یادتان می‌رود. سپاسگزاریم.

 

لینک گلریزان

 

بر این رواق زِبَرجَد نوشته‌اند به مِهر
که جز نکوییِ اهل‌کَرم نخواهند ماند

جانتان آباد.
نورباران باشید و پول‌دار!
کانون فرهنگی نور مونترآل
۱سپتامبر۲۰۱۹ ۱۰شهریور۱۳۹۸ ۱محرم۱۴۴۱
NoorCenter.com
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
T.me/NoorCentermtl
434 3000 638
4844 Courtrai, Montréal, H3W1A4
goo.gl/maps/Y38TuteUd3F2

 

پیوستن به خبرنامه