حليم بادمجان

در مواد لازم این دستور برخلاف بعضی شهرها و دستورها که از عدس یا لوبیا استفاده می کنند، برنج بکار رفته است که این روش پخت معمولا در اصفهان درست می شود. در ادامه مطلب با مواد لازم و طرز تهیه حلیم بادنجان آشنا می شوید.

مواد لازم برای 4 نفر

بادنجان: 1 کیلو
گوشت سردست یا گردن: 250 گرم
برنج: 1 پیمانه
کشک: 300 گرم
نمک، فلفل و زردچوبه: به مقدار لازم
پیاز داغ: به مقدار لازم
نعناع داغ و سیر داغ: به مقدار لازم
گردو برای تزئین: به دلخواه

طرز تهیه

مرحله 1 - گوشت را تمیز کرده و بشورید، بادنجان ها را نیز پوست گرفته و به 3 تا 4 قسمت برش بزنید، در صورت نیاز روی آنها کمی نمک پاشیده و کمی استراحت دهید تا تلخی آنها گرفته شود، گوشت و بادنجانها را با هم همراه با کمی فلفل، زردچوبه و مقداری آب روی حرارت متوسط قرار داده تا پخته شوند بحدیکه آب آنها تمام شود. در آخر طبخ نمک را اضافه کنید.

مرحله 2 - برنج را نیز شسته و 2 ساعت در آب و نمک خیس کنید، سپس بپزید تا حدیکه پخته و له شوند، برنج ها را با گوشت کوب خوب بکوبید.

مرحله 3 - گوشت و بادنجان را که پخته و آب آنها کشیده شده است را با گوشت کوب خوب بکوبید و به برنج له شده افزوده، با هم کوبیده تا خوب بخورد هم بروند.

مرحله 4 - کشک را به مخلوط افزوده و هم زده تا با مواد یکدست شود، سپس ظرف محتوی حلیم را دوباره روی حرارت ملایم گذاشته و اجازه دهید تا حین همزدن حدود 5 دقیقه آرام بجوشد.

مرحله 5 - وقتی که کشک خوب بخورد مواد رفت، در صورت نیاز کمی زعفران آبکرده یا کمی زردچوبه که در مقداری روغن تفت داده اید را به حلیم افزوده تا رنگ آن زردتر و خوشرنگ تر شود.

مرحله 6 - حلیم بادنجان را از روی حرارت برداشته و در ظرف مورد نظر کشیده، روی آنرا با سیر داغ، نعناع داغ، پیاز داغ و به دلخواه با کمی گردو تزئین کرده، سپس همراه با نان تازه سرو نمائید.

نکات

این دستور به سبک اصفهانی پخت شده است وبدلیل سرخ نکردن بادنجان دارای چربی کمتری می باشد، در صورت تمایل می توانید بادنجان ها را سرخ کنید ولی اینکار باعث تیره شدن رنگ حلیم بادنجان می شود. .در بعضی شهرها بسته به نوع طبخ از لوبیا سفید یا عدس و گردو داخل حلیم بادجان استفاده می شود هنگام استفاده از کشک در صورتیکه خیلی غلیظ باشد بایستی با کمی آب آنرا رقیق کنید و هم چنین بعد از مخلوط کردن کشک با مواد نباید حلیم خیلی روی گاز باشد زیرا باعث ته گرفتن حلیم می شود. حلیم بادنجان را یا گوشت بوقلمون و مرغ هم می توان درست کرد ولی استفاده از گوشت گوسفند باعث کش دار شدن حلیم بادنجان می شود.

منبع : Malekbanoo.com

پیوستن به خبرنامه