هویج پلو

هويج پلو از جمله پلوهاي مخلوط قديمي است كه معمولا آن را با هويج فرنگياي كه رنگ نارنجي تيرهتري دارد، ميپزند تا ظاهر خوشرنگ و لعابتري داشته باشد.

مواد لازم براي 6 تا 8 نفر:

- هويج 1 كيلوگرم
- برنج 1 كيلوگرم (6 پيمانه)
- شكر 200 گرم (يك ليوان)
- روغن مايع سرخكردني 6 قاشق سوپخوري
- گوشت چرخ كرده 500 گرم
- زعفران ساييده شده 1 قاشق چايخوري
- پياز متوسط 1 يك عدد
- دارچين ½ قاشق سوپخوري
- نمك به ميزان لازم

طرز تهيه:

 1. ابتدا برنج را پاك كرده و با مقداري نمك در آب خيس كنيد. هويجها را با پوستكن پوست بگيريد و پس از شستشو با چاقو به صورت خلالهاي باريك خرد كنيد. از رنده درشت نيز ميتوانيد براي اين منظور استفاده كنيد.
 2. تابهاي آماده كنيد و روغن را داخل آن بريزيد و روي اجاق گاز قرار دهيد تا خوب داغ شود، سپس هويجهاي خلال شده را داخل روغن تفت دهيد.
 3. شكر را در يك پيمانه آب جوش حل كرده و مایع را درون تابه حاوي هويج سرخ شده بريزيد و آنرا روي اجاق گاز قرار دهيد تا محلول آب و شكر جوشيده و خلال هويج در اين شيره كمي بپزد. در ضمن، زعفران ساييده شده را نيز به آن اضافه كنيد و پس از يكي دو جوش، شعله اجاق گاز را خاموش كنيد تا بدین ترتيب مايه هويج پلو آماده شود.
 4. . پياز را پوست كنده و بعد از شستن، در گوشت چرخ كرده، رنده كنيد. نمك و دارچين را نيز به گوشت اضافه كرده و آنها را با یکدیگر بخوبی ورز دهيد. سپس آن را به صورت كوفتههاي ريز درآوريد.
 5. داخل تابه كمي روغن ریخته و كوفته ريزهها را درون آن قرار دهيد. تابه را برروي اجاق گاز بگذاريد تا کوفته ها تفت داده شود. كوفته ريزهها را به مخلوط هويج خلال شده اضافه كنيد.
 6. در قابلمهاي آب را بجوشانيد و برنج خيسخورده را به آن اضافه كنيد و پس از مدتي جوشيدن، آن را آبكش كنيد. در پايان قابلمه بزرگي آماده كرده و پس از ريختن نيمپيمانه آب و روغن در قابلمه ، نان يا سيبزميني را روی كف آن بچينيد. سپس روي آن را با لايهاي از برنج آبكششده بپوشانيد. حالا نوبت قراردادن مايه هويج پلو بر روي لایه برنج است. اين كار را به صورت لايه لايه آنقدر تكرار كنيد تا مايه و برنج تمام شود. در پايان روي برنج را مقداري آب و روغن بريزيد و آن را به روش معمول پخت برنج، دم كنيد.
 7. خلال پسته را نيز در كمي روغن تفت داده و براي تزئين آماده كنيد. پس از آنكه برنج دم كشيد، آن را در ظرف مورد نظر بكشيد و روي آن را با خلال پسته و پلوي زعفراني تزئین كنيد.

نکات لازم:

 1. ميتوانيد به جاي آنكه كوفته ريزهها را با خلال هويج مخلوط كنيد، آنها را به هنگام كشيدن غذا در ديس، در لابهلاي برنج بريزيد.
 2. می توانید به جاي گوشت چرخ كرده از مرغ استفاده کنید. براي اين ميزان هويج پلو، يك عدد (5/1 كيلوگرم) مرغ موردنياز است.
 3. : با توجه به اينكه هويج پلو داراي شيره شكر است و اين شيره به ته ديگ نيز منتقل ميشود، احتمال سوختن اين غذا از ديگر پلوهاي مخلوط بيشتر است. بنابراين يا زير اجاق گاز را بسيار كم كنيد يا اينكه از شعله پخشكن استفاده كنيد. معمولا حدود 3 ربع ساعت، زمان كافي براي دم كشيدن اين پلو خواهد بود.
 4. مى توانید هويج را پس از رنده كردن با زعفران و شكر مخلوط كرده و سپس آنرا به برنج اضافه كنید. آنگاه برنج را دم نمایید.
 5. پوست هویج را پیش از موعد استفاده از آن نتراشيد زیرا در اینصورت آب انداخته و همچنین رنگ آن تيره خواهد شد.
 6. مي توانید هويج پلو را با اضافه كردن ماش - كه جداگانه پخته شده است - هم درست كرد كه در اين صورت شكر از لبست مواد لازم حذف مى شود.

منبع :
Ircook.com

پیوستن به خبرنامه