لوبيا چشم بلبلي پلو

اگر به شيراز سفر كرده باشيد، حتما يك وعده با شويد لوبيا پلو پذيرايي شده‌ايد. اين غذا به لحاظ مواد تشكيل‌دهنده شبيه به شويدباقلاپلو است؛ با اين تفاوت اصلي كه به جاي باقلا از لوبيا چشم‌ بلبلي استفاده مي‌شود. گوشت همراه آن نيز با توجه به ذائقه شما مي‌تواند مرغ، گوشت تكه‌اي يا مانند اين دستور غذا، گوشت چرخ كرده باشد.

مواد لازم براي 6 نفر:

ـ‌ برنج 4 پيمانه
ـ لوبيا چشم بلبلي، 2 پيمانه
ـ شويد خشك، 6 قاشق سوپ‌خوري
ـ گوشت چرخ كرده، 250 گرم
ـ پياز متوسط، يك عدد
ـ‌ پودر زعفران، يك قاشق چاي‌خوري سرخالي
ـ نمك به مقدار لازم
ـ زردچوبه، يك قاشق چاي‌خوري
ـ سيب‌زميني يا نان براي ته ديگ

طرز تهيه:

 1. ابتدا برنج را به همراه مقداري نمك در آب حداقل به مدت 2 ساعت خيس كنيد. لوبيا را نيز شسته و در قابلمه حاوي مقداري آب روي اجاق گاز قرار دهيد تا بپزد. براي پخت لوبيا چشم بلبلي مدت يك ساعت وقت لازم است. بعد از پخت كامل لوبيا، آن را در سبد آبكشي كنيد تا آب اضافي آن خارج شود.
  نكته: براي اينكه آب حاصل از پخت لوبيا به هدر نرود، يا از آن به هنگام دم كردن برنج استفاده كنيد يا آنكه آب را به اندازه‌اي بريزيد كه در طول پخت لوبيا، جذب شده و باقي نماند.
 2. پياز را پوست‌ كنده و پس از شستن به صورت خلالي خرد كنيد. سپس در يك تابه گود، مقداري روغن بريزيد و روي شعله اجاق‌گاز قرار دهيد تا روغن داغ شود. حالا پياز خلالي‌شده را به روغن اضافه كنيد. در طول سرخ شدن پياز، زردچوبه را نيز بيفزاييد.
  پس از آن، گوشت چرخ كرده را به پياز داغ اضافه كرده و مرتب هم بزنيد تا گوشت نيز سرخ شود. در پايان، ابتدا مقداري نمك اضافه كرده و سپس پودر زعفران را در مقداري آب‌جوش حل كرده و در اين مخلوط بريزيد.
  حالا در قابلمه را بگذاريد تا گوشت روي حرارت بپزد. زمان لازم براي پخت گوشت چرخ‌كرده، نيم ساعت تا 45 دقيقه است. بعد از پخت گوشت، شعله اجاق گاز را خاموش كرده و تابه را كنار بگذاريد.
 3. در قابلمه‌اي متوسط تا نيمه آب ريخته و روي حرارت قرار دهيد تا آب، جوش بيايد. پس از آن، برنج خيس‌خورده را به آب جوشيده اضافه كنيد و بگذاريد چند دقيقه بجوشد تا برنج مغز پخت شود، سپس آن را در سبدي ريخته و با آب سرد آبكشي كنيد.
 4. ـ حالا مواد تشكيل‌دهنده اين پلوي مخلوط آماده است؛ فقط كافي است آنها را با هم مخلوط كنيد. براي اين منظور، قابلمه بزرگي آماده كنيد و كمي روغن در آن بريزيد و حرارت دهيد، سپس برش‌هاي سيب‌زميني يا نان را در كف قابلمه بچينيد و ابتدا مقداري برنج بريزيد، سپس روي آن را با مقداري لوبيا و پس از آن مقداري شويد خرد شده بپوشانيد.
  اين كار را به همان ترتيب از اول تكرار كنيد تا زماني كه مواد تمام شود. حالا اين پلوي مخلوط را نيز مانند ديگر پلوها به روش معمول دم كنيد.
 5. مرحله اضافه كردن گوشت به پلو، هنگام كشيدن آن داخل ديس است؛ يعني پس از هر لايه پلو مقداري گوشت چرخ كرده آماده را نيز لابه‌لاي آن بريزيد؛ البته پيش از كشيدن برنج، گوشت را چند دقيقه روي حرارت اجاق گاز گرم كنيد.

نکات

نكته 1: گوشت را هنگام دم‌كردن برنج نيز مي‌توانيد به همراه مواد ديگر در لابه‌لاي آن بريزيد و پلو را با گوشت دم كنيد.
نكته 2: به جاي شويد خشك مي‌‌توانيد از شويد تازه نيز استفاده كنيد؛ البته عطر شويد خشك بيشتر است، به همين دليل شما مي‌توانيد از مخلوط تازه و خشك آن استفاده كنيد.
نكته 3: اين پلوي مخلوط را به صورت كته نيز مي‌توانيد درست كنيد. در اين صورت، كافي است بعد از پخت لوبيا چشم بلبلي، برنج، لوبيا و شويد را به صورت مخلوط در قابلمه يا پلوپز ريخته و پس از گذشت يك ساعت و ربع، يك قابلمه شويد لوبيا پلوي خوشمزه تحويل بگيريد.

منبع : ircook.com

پیوستن به خبرنامه