قصه هفتم – گواهینامه رانندگی

بعد از بحث حمل و نقل نوبت به چگونگی شرایط و ضوابط دریافت گواهینامه رانندگی می رسد. در این قصه به تشریح اقدامات لازم برای دریافت آن می پردازیم. در استان کبک اداره راهنمایی و رانندگی Société de l'assurance automobile du Québec (SAAQ) مسئولیت امور مربوط به صدور، تمدید و ابطال گواهینامه رانندگی و صدور پلاک وسایل نقلیه را بر عهده دارد.

جهت دریافت گواهینامه، شما ابتدا باید برای امتحان آیین نامه ثبت نام کنید. برای این کار باید با شماره ۷۷۷۱-۹۵۴-۵۱۴ تماس گرفته و وقت بگیرید. معمولاً برای یک ماه بعد به شما وقت می دهند. سپس باید کتاب و یا سی دی سوالات را تهیه و مطالعه بنمایید. شما باید در زمان مقرر با مدارک زیر به مرکز گرفتن امتحان مراجعه کنید:

  1. پاسپورت
  2. اصل گواهینامه ایران و ترجمه آن که حتما باید در کبک صورت گرفته باشد. برای پیدا کردن مترجم رسمی در کبک کافی است که نگاهی به هفته نامه های فارسی زبان (هفته ، پیوند و ...) بیندازید.
  3. پرداخت هزینه ثبت نام

مراحل اداری ثبت نام به حداقل 4 ساعت زمان نیاز دارد تا به سرانجام برسد. در ابتدای ورود به محل ثبت نام، به شما شماره نوبتی داده می شود. سپس می بایستی منتظر اعلام شماره شده و با اعلام آن، به باجه ای که شماره شما را اعلام کرده است مراجعه نموده و مدارک لازم را به متصدی آن تحویل دهید. در صورت کامل بودن مدارک، شما را روانه باجه مخصوص عکس برداری می کنند. لازم به ذکر است که این همان عکسی خواهد بود که بر روی گواهینامه شما قرار خواهد گرفت. پس بهتر است با سر و وضع مرتب در روز امتحان حاضر شوید. بعد از عکس گرفتن باز باید منتظر بمانید تا شما را برای امتحان آیین نامه فرا بخوانند. امتحان آئین نامه توسط کامپیوتر گرفته می شود و سوالات بر روی صفحه مونیتور ظاهر می شوند. شما باید گزینه صحیح را انتخاب کنید. البته منظور از کامپیوترPC نیست بلکه شما با یک مونیتور همراه با 4 تا کلید که برای انتخاب گزینه هاست، مواجه خواهید شد. امتحان حدود یک ساعت بطول خواهد انجامید.

سوالات پیش روی شما به سه دسته طبقه بندی می شوند:

  1. Highway safety code: شامل16 سوال است که می توانید در پاسخ به آن حداکثر 4 پاسخ اشتباه داشته باشید.
  2. Road sign: شامل 16 سوال است که در پاسخ به آن نیز می توانید حداکثر 4 پاسخ غلط داشته باشید.
  3. . اطلاعات عمومی درباره رانندگی (مثل blind spot و ...): شامل 32 سوال است که در پاسخ به آن می توانید حداکثر 8 پاسخ نادرست داشته باشید.

بعد از پایان امتحان و در صورت قبولی در آیین نامه، به شما برگه قبولی می دهند. بهتر است سعی کنید در همان دفعه اول قبول شوید در غیر این صورت برای امتحان مجدد آیین نامه می بایستی مجدداً هزینه بپردازید.

پس از آن شما دو انتخاب را در پیش رو دارید: 1)گواهی نامه یادگیری (learner’s permit) دریافت کنید که در این صورت شما می توانید همراه با یک نفر که گواهی نامه معتبر داشته باشد، پشت فرمان بنشینید و رانندگی کنید. 2) وقت امتحان رانندگی در شهر بگیرید. به یاد داشته باشید که معافیت از امتحان شهر فقط برای افراد مقیم بوده و دارندگان ویزای موقت (توریستی، تحصیلی و کار) را شامل نمی شود.

برای طی مراحل امتحان رانندگی در شهر مونترال، شما باید به یکی از مراکز زیر مراجعه نمایید:

  1. Henri – Bourassa،
  2. Dorval
  3. ،Laval

سپس بایستی هزینه امتحان رانندگی در شهر را که حدود 25 دلار می باشد پرداخت کرده و نوبت شرکت در آن را دریافت کنید. اگر ماشین شخصی ندارید باید برای امتحان ماشین اجاره کنید (که هزینه آن حدود 40 دلار است). امتحان رانندگی در شهر حدود 20 دقیقه بطول می انجامد و در طی آن، افسر پلیس در کنار شما می نشیند. مهمترین عوامل در قبولی شما داشتن اعتماد به نفس، رعایت اصول ایمنی و توجه به علائم رانندگی می باشد. به همین منظور هرجا تابلو ایست می بینید 3 ثانیه توقف کنید. هم چنین بادقت و وسواس Blind Spot را چک نمایید. دقت نمایید که در کانادا علاوه بر علائم نصب شده در کنار و بر فراز جاده، از سطح خیابانها و جاده ها نیز برای نمایش پاره ای از علائم راهنمایی و رانندگی استفاده می شود.

صدور و تمدید گواهینامه رانندگی بصورت سالیانه و براساس تاریخ تولدتان صورت گرفته و برای این منظور بایستی هزینه اعلام شده را پرداخت نمایید. به همین خاطر بهتر است تاریخ امتحان بعد از تاریخ تولد شما باشد تا در هزینه سال اول صرفه جویی شود.

در صورت قبولی در امتحان شهر برگه ای به شما می دهند تا با استفاده از آن بتوانید تا زمان دریافت گواهینامه، رانندگی کنید. هزینه صدور گواهینامه هم در همین مرحله از شما گرفته می شود. بعد از تقریباً یک هفته گواهینامه با پست به نشانی منزل شما ارسال می شود.

تبریک! شما بالاخره صاحب گواهینامه کبک شدید. خوب است هنگام رانندگی نکات زیر را در نظر داشته باشید:

گواهینامه شما دارای 15 متیاز می باشد که در صورت ارتکاب تخلف علاوه بر جریمه نقدی از میزان امتیازات آن کاسته می شود. اگر همه امتیازها مصرف شود دیگر نمیتوان با آن گواهینامه رانندگی کرد. امتیازات منفی بمدت 2 سال از تاریخ انجام تخلف در گواهینامه شما می ماند و سپس پاک می شود. البته ار آنجایی که رانندگی با سرعت غیرمجاز تخلف مهمی محسوب می شود، اثر آن بمدت 10 سال در رکورد رانندگی شما باقی خواهد ماند. ، سالانه در هنگام تمدید گواهینامه بر اساس امتیازات منفی کسب شده ی شما مبلغ بیشتری جهت تمدید گواهینامه از شما درخواست می شود. در صورت عدم پرداخت جریمه نقدی تا مدت زمان مشخص احضاریه دادگاه دریافت می کنید و در صورت عدم حضور در دادگاه گواهینامه معلق خواهد شد. به عنوان مثال می توان به چند نمونه جریمه و امتیاز منفی در ادامه اشاره کرد:

برای رد کردن چراغ قرمز حدود 100 دلار جریمه و 3 امتیاز منفی دریافت خواهید کرد. جریمه رد کردن علامت ایست و کمریند ایمنی نیز به همین میزان است.

میزان جریمه برای سرعت غیر مجاز بستگی به میزان سرعت و محدودیت سرعت دارد. مثلا در منطقه سرعت مجاز 30 کیلومتر بر ساعت، اگر سرعت برابر 50 باشد میزان جریمه حدود 100 دلار و 3 امتیاز منفی خواهد بود در صورتیکه برای سرعت 70 این میزان به 150 تا 200 دلار و 5 تا 6 امتیاز منفی افزایش پیدا می یابد.

به یاد داشته باشید که با رعایت مقررات رانندگی هم به آرامش جامعه خود کمک می کنید و هم جیب خود را از تاراج انواع و اقسام جریمه ها رانندگی مصون می سازید.

پیوستن به خبرنامه