قصه اول - پیدا کردن محل سکونت


بالاخره به کانادا آمدید! خوش آمدید. در اینجا با زندگی جدید و متفاوت با گذشته مواجه خواهید شد که در نگاه اول برای همه هراس انگیز خواهد بود. امیدواریم این تجربه در آینده، به عنوان یکی از تجارب موفق در زندگی شما محسوب شود (انشاءالله). حال زمان تغییر و تحولات تازه برای شما (و خانواده تان) فرا رسیده است. در این نوشتار بر آنیم تا با استفاده از تجارب ایرانیان ساکن مونترال، استقرار شما در این شهر با سهولت و سرعت بیشتری انجام شود.

اگر مثل بیشتر مهاجران به کانادا باشید، یکی از کارهایی که تقریباً بطور قطع در نظر خواهید گرفت، یافتن خانه برای سکونت است. در این پروسه با اصطلاحات جدیدی آشنا خواهید شد که به چند مورد کلیدی آن اشاره خواهد شد:

 1. Lease: اجاره خانه بصورت مستقیم از مالک یا نماینده وی براساس قرارداد.
 2. Sublet: اجاره دادن خانه به فرد دیگر برای مدت نسبتاً کوتاه یک یا دو ماهه بدلایلی همچون سفر به ایران.
 3. Lease transfer/sublease: انتقال قرارداد اجاره فیمابین دو نفر به نفر سوم برای باقیمانده مدت قرارداد مثلا به علت جابه جایی.

در مراجعه به آپارتمانهای استیجاری یا مشاهده آگهی های مربوط به آنها، با اعدادی مواجه می شوید که بیانگر اندازه آنها می باشد. این اعداد و مفهوم هریک از آنها به قرار زیر است:

½1
خانه ای شامل هال، آشپزخانه و سرویس بهداشتی کوچک
½2
خانه ای شامل هال، آشپزخانه و سرویس بهداشتی اما بزرگتر از 1به عنوان مثال همراه با راهرو
½3
خانه ای شامل هال، یک اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی
½4
خانه ای شامل هال، دو اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی
½5
خانه ای شامل هال، سه اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی

à louer: نصب این عبارت در جلوی هر ساختمان به معنای وجود آپارتمان اجارهای در آن می باشد و معادل فرانسوی For rent است.

Co-signer: بعبارتی به معنای ضامن می باشد که حضورش در هنگام عقد قرارداد اجاره (بخصوص در دفعات اولیه) لازم است. در صورت عدم وجود چنین فردی، مالکین گاهی پرداخت اجاره 3 ماه را مطالبه می نمایند که باید در همان ابتدا پرداخت شود. این مبلغ شامل اجاره ماه اول و دو ماه انتهایی قرارداد می باشد، تا شما به راحتی نتوانید قرارداد را یکطرفه باطل کنید.

در دسته بندی کلی، 3 حالت برای اجاره خانه وجود دارد که عبارتند از: Lease, sublet, Lease transfer, sub-Lease . هر کدام از این گزینه ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که اهم آنها به اختصار در جدول زیر آمده است:

روش مزایا معایب
Lease - محل موردنظر بطور قانونی در اختیار شماست.- با تمدید قرارداد، اجاره بها معمولاً به میزان بسیار کمی افزایش می یابد. - بهترین بیان آش کشک خاله است و تا اتمام مدت قرارداد باید در آنجا بمانید یا در صورت عدم رضایت خانه را سابلت بدهید.
Sublet - در بدو ورود خانه ای (معمولاً مبله) در اختیار شما قرار میگیرد و با فرصت کافی می توانید به دنبال خانه دلخواه خود بگردید. - معمولاً کوتاه مدت است.
Lease transfer - با تمدید قرارداد، اجاره بها به میزان بسیار کمی افزایش می یابد.
- تقریبا مشابه حالت اول اما مدت زمان آن غالبا کوتاه تر است.
- مشابه حالت اول

از مطالب بالا که بگذریم، برای پیدا کردن منزل چند روش پیشنهاد می شود:

 • روش اول : مراجعه به صفحه فیسبوک خانه برای ایرانیان مونترال می باشد که هدف اصلی این گروه کمک برای پیدا کردن خانه برای ایرانیان (مخصوصا تازه واردها) است. در این صفحه می توانید با افراد زیادی ارتباط برقرار کنید و خانه ای مناسب با شرایط خود پیدا کنید.
  Montreal Home Facebook Group
 • روش دوم: عضو شدن در گروه یاهوی ایرانیان مونترال است. عملکرد این گروه نیز مشابه گروه قبل است. در این گروه حتی می توانید خصوصیات خانه ای را که مدنظر دارید عنوان کنید و دیگران در صورت مشاهده مورد مناسب به شما خبر خواهند داد. این آدرس را به خاطر بسپارید، چون معمولا برای هر سؤالی که دارید می توانید جوابی در ایمیل های ارسالی آن پیدا کنید.
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • روش سوم: پیدا کردن منزل مناسب از طریق وبسایت kijiji می باشد. استفاده از این سایت را در بدو ورود توصیه نمی کنیم زیرا وجود امکان انتخاب بیشمار درآن گاهی باعث سردرگمی شما خواهد شد. همچنین مواردی از سوءاستفاده نیز در میان انبوه انتخاب ها مشاهده شده است. در صورت تمایل به استفاده از این سرویس، مشورت با افراد مطلع توصیه می شود.
 • روش چهارم: یافتن یک دوست خوب در مونترال و استفاده از کمک او در پیدا کردن خانه می باشد. تنها اگر از نعمت وجود دوستی در شهر بی بهره اید به سراغ گزینه های دیگر بروید.

یکی از نکاتی که در مورد اجاره بها و مقایسه آنها با یکدیگر باید مد نظر قرار بگیرد، مخارج ماهیانهی خانه (برق، گرمایش و ...) است. بدلیل سرمای شدید در فصل زمستان، هزینه گرمایش (آبگرم و شوفاژ) از عمده ترین هزینه های محل سکونت در مونترال می باشد. بسیاری از مالکین پرداخت این هزینه را برطبق قرارداد اجاره متقبل می شوند اما بهتر است حتماً در این باره از صاحب خانه سؤال نمایید.
نحوه پرداخت هزینه برق مصرفی نیز در قرارداد ذکر می شود. در بعضی موارد این هزینه در اجاره بها محاسبه شده و در بعضی باید به صورت جداگانه پرداخته شود. شایان ذکر است که قراردادهای اجاره غالبا یک ساله می باشد، به همین خاطر در انتخاب خود دقت کنید چون در صورت عدم رضایت جابه جایی آن به راحتی نخواهد بود.
ماههای ژوئن و ژوئیه مناسب ترین اوقات برای اجاره محل سکونت و یا تغییر آن می باشد. در این ماهها بیشترین جابجائی در سطح شهر مشاهده می شود و روز پایانی ماه ژوئن بنام روز جابجائی(Moving Day)نامگذاری شده است.
در صورت بروز هرگونه مشکل و یا نیاز به کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت Regie du logment که توسط دولت کبک راه اندازی و اداره می شود مراجعه کرده و از اطلاعات فراوان موجود در آن شامل کلیه قوانین و مقررات استفاده نمایید. ضمناً می توانید با مراجعه حضوری یا تماس تلفنی، بصورت مجانی از مشاوره کارشناسان آن بهره مند شوید.

در پایان، به به شما پیشنهاد می کنیم که حتی المقدور در ابتدای اقامت در این شهر، محل اقامت خود را در کنار دیگر ایرانیان اختیار کنید چون آنها با آغوش باز به شما کمک خواهند کرد تا به شرایط پایدار برسید.

پیوستن به خبرنامه