قصه هشتم – معرفی دانشگاه های مونترال

1-   دانشگاه مونترال (Université de Montréal 

دانشگاه مونترال یکی از دانشگاه های مهم شهر مونترال می باشد که  از تلفیق شعبه ای از دانشگاه Laval که در سال 1878 در شهر مونترال تأسیس گردیده بهمراه دانشکده فنی-مهندسی  Polytechnique Montreal   تأسیس سال 1873 و دانشکده Hautes Études commerciales de Montréal (HEC) تأسیس سال 1907 که بترتیب در سالهای 1887 و 1915 به آن ضمیمه گردیدند، تشکیل شده است.

تعداد دانشجوهای این دانشگاه به طور متوسط 57000 نفر است که این تعداد در 16 دانشکده، 2 گروه و دو مجموعه مستقل تحصبلات عالیه شامل  دانشکده فنی- مهندسیpolytechnique  Montréal) (  و دانشکده مدیریت و اقتصاد (École des مشغول به تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری هستند. زبان اصلی این دانشگاه فرانسوی است اما دوره هایی - خصوصا" در دوره های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی هم در آن برگزار می شود و تقریبا تمامی کارمندان زبان انگلیسی را در حد قابل قبولی صحبت می کنند. شهریه دانشجویان مقطع دکتری این دانشگاه نسبت به دانشگاه های انگلیسی زبان کمتر بوده و دانشجویان این دانشگاه از حمایت بیشتر دولت کبک برخوردار هستند.

بهترین مسیر برای دسترسی به این دانشگاه، خطوط اتوبوس شماره های 129، 51، 119 و 80 و خط مترو (آبی) ایستگاه Université de Montréal می باشد.

 

2-   دانشگاه مک گیل (McGill University)

دانشگاه مک گیل یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های استان کبک می باشد که در سال 1821 توسط جیمز مک‌گیل تاجر معروف اسکاتلندی تاسیس شده است. با داشتن ۲۱ دانشکده و مؤسسه وابسته، دانشگاه مک گیل بیش از ۳۰۰ گونه مدرک در انواع علوم مختلف از جمله پزشکی، مهندسی و علوم انسانی ارائه می‌دهد. پردیس اصلی این دانشگاه  در مرکز شهر مونترال قرار گرفته است. اگر چه زبان آموزش، زبان انگلیسی است، اما دانش جویان حق دارند که  تکالیف درسی خود را به هریک از زبان های انگلیسی یا فرانسه انجام دهند. بیش از ۳۴۰۰۰ دانشجو در مک گیل مشغول به تحصیل می باشند که حدود یک پنجم آنان را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. از دانش آموختگان برتر این دانشگاه می توان به به یازده برنده ی جایزه ی نوبل، دو نخست وزیر، سه فضانورد، چهار قاضی دادگاه عالی کانادا، سه رهبر کشورهای خارجی، نه برنده ی جایزه ی آکادمی و سه برنده ی جایزه پولیتزر نام برد.

بهترین مسیر برای دسترسی به این دانشگاه، خط 24 اتوبوس و خط مترو (سبز) ایستگاه  McGillمی باشد.

 

3-   دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)

این دانشگاه از سال 1974 فعالیت خود را شروع کرده و زبان مورد استفاده در آن انگلیسی می باشد. تعداد دانشجویان آن بالغ بر  45000  نفر می باشد.  بر اساس گزارش اخیر مندرج در مجله فورچون، فارغ التحصیلان این دانشگاه بیشتر از سایر دانشگاههای کانادا سمت مدیر عامل را در مؤسسات گوناگون  بخود اختصاص داده اند. این دانشگاه دو پردیس در نقاط مختلف شهر مونترال دارد که با یکدیگر حدود 7 کیلومتر فاصله دارند. این پردیس ها Sir George Williams و Loyola  نامیده شده و بترتیب در مرکز شهر و منطقه  NDG قرار دارند و  یک خط اتوبوس ویژه بصورت رایگان این دو مجتمع را به یکدیگر متصل  می نماید.. این دانشگاه از 4 دانشکده هنر و علم (Faculty of Arts and Science) ، مهندسی و کامپیوتر (Faculty of Engineering and Computer Science) ، هنرهای زیبا (Faculty of Fine Arts) و مدیریت و اقتصاد (John Molson School of Business) تشکیل شده است.

بهترین وسایل نقلیه عمومی  برای دسترسی به این دانشگاه، خطوط اتوبوسرانی شماره های 165 و 435 و  خط مترو (سبز)ایستگاه  Guy-Concordiaمی باشد.

 

4-   دانشگاه کبک (Université du Québec)

این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های استان کبک می باشد که در سال 1968 توسط دولت کبک تاسیس شده و دارای 10 دانشکده و مؤسسه تابعه در سراسر شهرهای این استان می باشد. از قسمت های اصلی آن در مونترال می توان به دانشکده فنی و مهندسی (École de technologie supérieure = ÉTS) ، دانشگاه کبک در مونترال (Université du Québec à Montréal = UQAM) ،École nationale d'administration publique (ENAP) و انستیتو ملی تحقیقات علمی (Institut national de la recherche scientifique = INRS) اشاره کرد. کل این دانشگاه بالغ بر 87000 نفر دانشجو دارد که در 300 برنامه و رشته تحصیلی در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند. شهریه دانشجویان مقطع دکتری این دانشگاه نیز همانند دانشگاه مونترال کمتر از دانشگاه های انگلیسی زبان است.

بهترین مسیر دسترسی به  دانشگاه UQAM از طریق ایستگاه مترو Berri-UQAM تقاطع خط نارنجی و سبز و برای عزیمت به ETS استفاده از مترو خط نارنجی ایستگاه Bonaventure و خط 107 اتوبوس می باشد.

 

پیوستن به خبرنامه