قصه نهم - تجربیات یک مهاجر از زندگی در مونترال کانادا(1)


 
قبل از بیان تجربیات باید بگویم که من به عنوان نیروی کار متخصص و ماهر و به همراه همسر و دو فرزند 4 و 7 ساله خود به کانادا مهاجرت نمودم.

 و اما:

ü      ابتدا متذکر می شوم که بهتر است تمام مدارک شناسایی، سوابق شغلی و سایر تاییدیه های رسمی مربوط به خود و خانواده خویش را ترجمه رسمی نموده و آنها را بهمراه خود داشته باشید.

ü      در باقیمانده مدت اقامت خود در ایران با کمک یکی از دوستانم که مقیم کانادا بود، آپارتمانی را با کلیه اثاثیه موجود در آن بمدت یک ماه اجاره کردم. از این طریق-هرچند بطور موقتی و کوتاه مدت- نیاز به محلی برای اقامت خود و خانواده همراه که از جمله اساسی ترین نگرانیهایم بود، از لیست بلند بالای نیازهای فوری و ضروری پیش رو در بدو ورود به آن کشور حذف نمودم.

ü      سفر ما با پرواز از فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران آغاز و با فرود در فرودگاه الیوت ترودو در شهر مونترال خاتمه یافت .

ü      در فرودگاه مونترال مسیر نسبتاً طولانی بین گیت های ورودی و سالن کنترل گذرنامه و انجام سایر تشریفات ورودی را بصورت پیاده و یا با استفاده از پله برقی طی نمودیم. البته سرویس ویژه ای نیز برای کهنسالان یا افرادی با محدودیت های جسمی برقرار بود که آنان می توانستند با استفاده از ماشین های کوچک برقی این مسیر طولانی را به آسانی بپیمایند. در انتهای مسیر پباده روی، راه پله ای قرار داشت که ما را به طبقه پایین تر می رساند. اینجا سالن بسیار بزرگ انجام تشریفات ورودی بود که در آن صفهای طولانی برای انجام کلیه امور مربوط به کنترل گذرنامه، ویزا و بررسی اظهارنامه گمرکی تشکیل شده بود. در یکی از صفهای تشکیل شده وارد شده و با حرکت تدریجی زیگزاکی بطرف جلو، منتظر فرا رسیدن نوبت خود گشتیم. دقت داشته باشید که بعضی از این صفها برای افراد خاص نظیر کارکنان و خدمه پرواز، افراد با محدودیت های جسمی، دیپلماتها و امثال آن در نظر گرفته شده است. در این مرحله بهتر است سعی کنید کلیه اعضای خانواده در کنار همدیگر قرار داشته باشند تا از اتلاف وقتتان در مراحل بعدی اجتناب گردد. با نزدیک شدن به باجه کنترل لازم است تا اسناد مسافرت (گذرنامه، ویزا و فرمهای گمرک) خود و همراهانتان را آماده ارائه نمایید تا در وقت صرفه جویی شود. در نزدیکی باجه کنترل خط قرمزی بر روی زمین ترسیم شده است که تا زمانی که توسط افسر اداره گذرنامه به شما اجازه داده نشده است، به هیچ وجه نبایستی از آن عبور نمایید. این فاصله برای رعایت حریم اطلاعات شخصی افرادی که در حال گفتگو با افسر مربوطه هستند و نیز آمادگی آن افسر برای بررسی مدارک شما در نظر گرفته شده است. با قرار گرفتن در مقابل گیشه مربوطه، باید اسناد مذکور را به افسر اداره گذرنامه تحویل داده و یادآور شوید که قصد Landingدارید. از آنجا که اداره گذرنامه در کشور کانادا بطور همزمان وظیفه انجام امور گمرکی مسافران ورودی-خروجی را نیز برعهده دارد، افسر مذکور از شما راجع به اقلامی که به همراه دارید نیز سؤال خواهد کرد. ورود مواد غذایی، گیاه، لبنیات، اسلحه و مواد گوشتی به کانادا ممنوع است.

ü      افسر مذکور معمولاَ شما را به بخش مخصوص انجام تشریفات نخستین ورود (First Landing) راهنمایی خواهد نمود. این تشریفات حدود 4 ساعت بطول می انجامد. در پایان این مرحله، افسر اداره گذرنامه پاسپورت شما و افراد خانواده تان را با مهر ورود به کشور کانادا ممهور خواهد ساخت. از این پس شما دارای وضعیت مقیم دائمی (Permanent Resident)می باشید.

ü      همچنین اگر در نظر دارید تا اقلام و اثاثیه ای را - بطور یکجا و یا طی دفعات- برای اقامت خود در کانادا با استفاده از معافیت گمرکی -مخصوص مهاجرین- وارد این کشور نمایید، لازم است تا فهرست آنها را که قبلاَ تهیه کرده اید، را به افسر اداره گذرنامه ارائه نموده و لیست مذکور را به تأیید و مهر گمرک برسانید. این لیست خصوصاً شامل اثاثیه گران قیمت و یا حجیم (فرش دست بافت، مبلمان، لوستر، ...) می باشد که بطور عادی ورود آنها به کانادا مستلزم پرداخت عوارض گمرکی می باشد. لیکن مهاجرین به کانادا در صورت ارائه چنین لیستی در بدو ورود خود از پرداخت عوارض مذکور معاف خواهند بود. شما مدت 5 سال از تاریخ ورود اولیه خود به کانادا فرصت دارید تا آن اقلام را به کانادا وارد نمایید. البته هربار با ورود تعدادی از اقلام، مأموران گمرک کانادا اقلام وارد شده را از لیست اولیه شما کسر خواهند کرد.

ü      پس از طی این مرحله به قسمت دریافت بار رفته و آنها را که معمولاً روی نوار نقاله شماره 10 قرار دارند را بردارید.

ü      آخرین مرحله تشریفات فرودگاهی، کنترل نهایی اعلامیه گمرک است که براساس مندرجات اظهاریه شما و نظریه افسر اداره مهاجرت، چمدانهای شما بازرسی شده یا بدون بازرسی اجازه خروج از گمرک را خواهید گرفت. اگر اقلام همراه خود را با صداقت اعلام نکرده باشید و یا اقلام ممنوعه همراه خود داشته باشید، ممکن است با جریمه سخت نقدی مواجه شوید.

ü      در فرودگاه امکان تبدیل (exchange) پول وجود دارد ولی معمولاً بهتر است برای استفاده از نرخ تبدیل بهتر، این کار را در فرصت کافی و در داخل شهر انجام دهید.

ü      انواع وسایط نقلیه عمومی شامل تاکسی و اتوبوس در محل فرودگاه وجود دارد. تاکسی ها با نرخ ثابت 40 دلار شما را به هر نقطه واقع در حلقه مرکزی شهر می رسانند. اتوبوسهای ویژه برای مرکز شهر وجود دارد که با بلیط 8 دلار شما را تا یکی از ایستگاههای واقع در مرکز شهر - بخصوص هتل های مشهور- خواهند رسانید. اتوبوس های عادی نیز وجود دارند که با خرید بلیط 3 دلار شما را تا ایستگاههای مترو خواهند رسانید. با استفاده از همان بلیط ها می توانید سفر درون شهری خود را تا مناطق دیگر شهر ادامه دهید.(قصه ششم)

 اما کارهایی که باید در اسرع زمان ممکن پس از ورود انجام دهید:

ü      دریافت شماره اجتماعی کانادایی: اولین کار پس از ورود، دریافت شماره SIN(Social Insurance Number)است. این شماره شبیه کد ملی ایران است و برای انجام بیشتر امور ضروری است. این شماره را می توانید در مدت زمان کوناهی از یکی از شعب اداره Service Canada موجود در سراسر شهر بگیرید.

ü      درخواست بیمه درمانی خصوصی: با توجه به آنکه در 3 ماه اول ورود تحت پوشش بیمه درمانی دولت کانادا نیستید، ضروری است که برای پوشش بیمه درمانی در این 3 ماه بصورت خصوصی اقدام کنید.

ü      درخواست بیمه درمانی عمومی (Medicare): برای ادامه بیمه درمانی و دارویی (دارویی تا قبل از شاغل شدن) باید برای دریافت کارت بیمه درمانی عمومی اقدام کنید. برای تسلیم درخواست خود بایستی به طبقه سوم ساختمان 425 واقع در خیابان پرزیدنت کندی مراجعه نمایید. تقریباً سه ماه طول می کشد تا کارت بیمه عمومی درمانی خانواده را از طریق پست دریافت کنید. این کارت معرف وضعیت پوشش درمانی شما و خانواده تان در مدت اقامت در کشور کانادا بوده و همچون کارت گواهینامه رانندگی از جمله کارتهای شناسایی معتبر در این کشور می باشد. با استفاده از این کارت، کلیه امور درمانی شامل ویزیت دکتر، معاینات پزشکی، آزمایشات و بستری در بیمارستان بصورت مجانی خواهد بود. این کارت همچنین به منزله ابزار دسترسی به سوابق پزشکی شما در مراجعه به مراکز درمانی می باشد. کارت درمانی فوق هزینه های دارویی را شامل نمی شود و شما بایستی هزینه های آنرا خود پرداخت نمایید. البته می توانید با خرید پوشش بیمه دارویی از دولت -که هزینه آن متناسب با درآمد سالیانه شما تعیین می گردد- و یا از شرکتهای بیمه -که هزینه آن متناسب با نوع پوشش درخواستی تان تعیین می گردد- آن را جبران نمایید. دولت کبک هزینه پوشش دارویی خانواده های کم درآمد را رأساً پرداخت می نماید. پرداخت هزینه های امور دندانپزشکی نیز شامل بیمه عمومی نمی باشد و پرداخت هزینه آن برعهده خودتان -یا برعهده شرکت بیمه ای که بیمه خود را از آن خریداری نموده اید- می باشد.

ü      جلسات توجیهی و آشنایی با کانادا و کبک: شرکت در جلسات توجیهی و آشنایی با کانادا و استان کبک که توسط اداره خدمات رسانی به مهاجرین برگزار می شود، یکی از کارهای مهم است. البته باید با تماس با اداره مهاجرت وقت قبلی بگیرید.

ü      باز کردن حساب بانکی (قصه دوم)

ü      پیدا کردن محل اقامت دائم (قصه اول)

ü      تغییر آدرس سکونت: برای اینکه کارتهای اقامت دائم PR Card خود را بدون هیچ مشکلی و در اسرع زمان دریافت کنید باید آدرس جدید و دائم خود را در سایت www.cic.gc.caوارد نمایید، در غیر اینصورت ممکن است کارتهای اقامت دائم خود را دریافت نکنید. اگر تا 6 ماه به اصلاح آدرس خود اقدام ننمایید باید برای صدور این کارتها مجددا درخواست داده و هزینه اضافی بپردازید.

ادامه دارد...

پیوستن به خبرنامه