قصه دهم - تجربیات یک مهاجر از زندگی در مونترال کانادا(2)


تجربیات یک مهاجر از زندگی در مونترال کانادا

قسمت دوم

ü        ثبت نام مدرسه بچه ها : آموزش در مدارس ایالت کبک به موجب قانون (Bill 101) به زبان فرانسه ارائه می شود. البته برای کسانی که بطور موقت (ویزای تحصیلی و ویزای کار) در این ایالت اقامت می گزینند تسهیلاتی برای آموزش یه زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است. برای دریافت اطلاعات و ثبت نام فرزندان- حسب مورد- باید به یکی از ادارات Commission Scolaire de Montreal یا English Montreal School Board  که عهده دار اداره مسایل مربوط به آموزش و پرورش (فرانسه زبانان و انگلیسی زبانان) منطقه مونترال می باشند، مراجعه کرد. پسر 7 ساله ام در Welcome Class(Accueil Classe) و پسر 4 ساله ام را در کودکستانی در نزدیک منزل دائمی ثبت نام شدند. نامه رسمی ثبت نام پسر بزرگم از طریق پست برای ما ارسال شد تا به مدرسه مورد نظر برویم و ثبت نام را نهایی کنیم. لازم به ذکر است که در مونترال مدارس و همچنین سرویس تردد روزانه دانش آموزان  رایگان است. البته  ماهیانه هزینه ای بالغ بر 50 دلار بابت هزینه مراقبت مربیان از دانش آموزان در هنگام صرف  ناهار باید پرداخت شود. خبر خوش آنکه در پایان سال و پس از تکمیل اظهارنامه مالیاتی، براساس میزان درآمد سالیانه و هزینه های اعلامی، ممکن است که تمام یا قسمتی از مبلغ پرداختی از این بابت به شما برگرداننده شود. وبگاه  اداره  آموزش و پرورش بخش فرانسه زبانان منطقه مونترال www.csdm.qc.caو نشانی آن برای بخش انگلیسی زبانان ..........می باشد.

ü        درخواست کمک هزینه فرزندان : دولت های فدرال و ایالتی کیک - به طور جداگانه- بنابر سیاستهای حمایتی خود از خانم های خانه دار که با اقامت در منزل به امر نگهداری از فرزندان خود مبادرت می نمایند، مبالغی را بعنوان کمک هزینه نگهداری از فرزندان به آنان پرداخت می نمایند. این کمک هزینه پس از حداقل 18 ماه از استقرار خانواده ها در این کشور و ایالت محاسبه و پرداخت خواهد شد.  تهیه و ارسال درخواست کمک هزینه فرزندان زیر 18 سال باید به تفکیک برای دو بخش فدرالی و استانی صورت گیرد. درخواست بخش فدرال (Child Tax Benefit) را باید به یکی از ادارات Revenue Canadaارائه داد و درخواست بخش استانی (Financial Assistance for Children) را باید به Revenue Quebecتسلیم نمود. توصیه می شود که درخواستها را به صورت حضوری ارائه دهید تا در همان محل  مدارک و فرمهای تکمیل شده توسط کارمندان مربوطه بازبینی شوند تا نقص نداشته باشند و زمان را بیهوده از دست ندهید. کمک هزینه فرزندان پرداختی توسط دولت ایالتی کبک - برای افراد غیر شاغل - تقریباً 570 دلار در ماه است که برای هرفرزند زیر 6 سال هم مبلغ 100 دلار به آن افزوده می شود. کمک هزینه فرزندان در بخش فدرال هم تقریباً 280 دلار است. البته سن فرزندان و درامد خانواده هم در تعیین این کمک هزینه بی تاثیر نیست. کمک هزینه بخش فدرال به صورت ماهیانه و از طریق Direct Deposit واریز می کنند اما پرداخت بخش استانی آن می تواند - حسب تقاضای متقاضی- به طور فصلی و یا ماهیانه صورت بگیرد. در این خصوص درخواست کننده  می تواند در صورت تمایل نحوه واریز کمک هزینه را بعد از واریز بار اول آن،  به صورت  آنلاین تغییر دهد. نسانی وبگاه بخش فدرال www.cra-arc.gc.ca و وبگاه بخش استانی (کبک)  www.rrq.gouv.qc.ca می باشد.

ü        ثبت نام در کلاس آموزش زبان فرانسه: دولت ایالتی کبک برای تشویق و تسهیل فراگیری زبان فرانسه توسط مهاجرین، خدمات متنوعی را پیش بینی نموده است. برای ثبت نام در کلاس آموزش مجانی زبان فرانسه باید به شکل آنلاین و از طریق وبگاه  www.micc.gouv.qc.ca تشکیل پرونده بدهید تا درخواست شما به جریان افتاده و زمانی را برای تعیین سطح شما مشخص نمایند. پس از تعیین سطح و برای ثبت نام به یکی از مراکز آموزش زبان فرانسه در نزدیکی منزل خود  معرفی خواهید شد. اگر درخواست ثبت نام از طریق این سایت صورت گرفته و به صورت تمام وقت - به میزان 30 ساعت در هفته - در کلاسهای آمزشی شرکت  کنید کمک هزینه یادگیری زبان فرانسه به میزان  115 دلار در هفته به شما پرداخت می شود. هر ترم تحصیلی تقریباً دو ماه است.

ü        ثبت نام در کلاس آموزش زبان انگلیسی: کلاسهای متعددی برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارد که شرکت در پاره ای از آنها نیازمند پرداخت شهریه و تعدادی دیگر بصورت مجانی می باشند. از میان کلاسهای دسته اول می توان از مرکز آموزش زبان انگلیسی دانشگاه McGillنام برد  که برای اخذ هر واحد درسی باید تقریباً 300 دلار در ترم پرداخت کنید. خبر خوش آنکه  اگر پس از شرکت در امتحان تعیین سطح در یکی از سطوح Intermediate به بالا قرار بگیرید، در صورت ثبت نام نیمه وقت برای یک ترم با حداقل 6 واحد و داشتن فرزند زیر 6 سال (که مجموعاً 12 واحد حساب می شود) می توانید درخواست استفاده از بورس تحصیلی (Loan and Bursaries) را  بدهید که بخش بورس آن ماهیانه باغ برً 1000 دلار می باشد. مدارک موردنیاز برای این منظور شامل کپی گواهی تولد خود و فرزندان، گواهی ازدواج، CSQ و CPR است. البته این کپی ها را می بایستی در بخش  student aidآن دانشگاه تأیید برابر با اصل نموده  سپس آنها را در پاکت مخصوص به نشانی  وزارت آموزش و پرورش ایالت کبک که نشانی آن در وبگاه www.afe.gouv.qc.caموجود می باشد، ارسال کنید. وزارتخانه مذکور پس از بررسی و تأیید مدارک، یک کد دائمی آموزشی اختصاصی برای شما درنظر گرفته و همچنین یک نامه تضمین پرداخت به بخش student aid دانشگاه مذکور ارسال می کند. با دریافت این نامه به بانکی که در آن حساب دارید مراجعه می کنید و بانک با تکمیل فرمهایی برای بخش وام آن و همچنین مکاتبه با وزارت آموزش کبک وام مورد نظر را در مدت تقریبی ً یک هفته به حساب شما واریز می کند. بخش بورس آن هم همزمان و به طور ماهیانه به حساب شما واریز می گردد.

ü        کلاسهای آموزش زبان انگلیسی با شهریه بسیار ناچیز نیز توسط مراکز مختلف نظیر سازمانهای فرهنگی عام المنفعه و کلیساها ارائه می شود که از آن جمله می توان به کلاسهای مرکز آموزش زبان وابسته به دانشگاه کنکوردیا - به نام Tindal - اشاره نمود که اطلاعات تکمیلی در مورد آن در نشانی .......در دسترس می باشد.

ü        کسب اطلاعات مشاغل : یکی از مراکزی که اطلاعات فراوانی در مورد مشاغل در دسترس در اختیار شما می گذارد اداره دولتی  Emploi Quebec است. با مراجعه به شعب اداره مذکور که در سطح شهر مونترال پراکنده می باشند و پس از  مصاحبه ای که به منظور کسب اطلاع بیشتر از وضعیت و شرایط شما صورت می گیرد، راهنمایی های سودمندی توسط کارمند مربوطه در اختیار شما قرار داده می شود. برخی از کالج ها که عهده دار ارائه آموزشهای مهارتی می باشند براساس معرفی این اداره و در صورت احراز شرایط مورد نظر در برخی از رشته ها دانشجو می پذیرند. نشانی وبسایت این اداره emploiquebec.net است.

ü        سرمایه گذاری تحصیلی برای فرزندان : شنیده بودیم که دولت کانادا تسهیلاتی را فراهم نموده است تا  با مشارکت والدین کودکان، سرمایه لازم برای تحصیلات آنان   در سطوح عالیه شامل کالج و دانشگاه  (Education RESP Grant)  فراهم  شود. RESP شامل چهار بخش است، بخش اول Canada Learning Bond نام دارد که طی آن دولت کانادا مبلغ اولیه 500 دلار را به حساب فرزندان واریز نموده و به طور سالیانه - تا 15 سالگی - نیز مبلغ 100 دلار به آن می افزاید. بخش دوم متناسب با  میزان  مشارکت والدین تعیین می شود  که در طی آن دولت کانادا 20 درصد مبلغ این مشارکت را تا سقف 2500 دلار و تحت عنوان Basic Canada Education Savings Grant  به حساب آنان واریز می نماید. بخش سوم عبارت از درصدی از مبلغ مشارکت است که بستگی به میزان درآمد خانواده دارد و با عنوان Additional Canada Education Savings Grant شناخته می شود.  در این بخش دولت کانادا حداکثر به میزان 20 درصد مبلغ مشارکت تا سقف  500 دلار پرداخت می نماید. بخش چهارم Provincial Education Savings است که نوعی مشوق بوده و از انواع Tax-Creditمی باشد. استفاده از این بخض  نیاز به درخواست ویژه ندارشته  و به طور خودکار توسط دولت ایالتی به حساب فرزندان ریخته می شود. همانطور که انتظار آن می رفت پس از مدت کوتاهی از ورودمان به کانادا نامه هایی را دریافت کردیم که این سرمایه گذاری مشارکتی را به ما پیشنهاد می داد. با مراجعه به بانک و از آن طریق درخواست خود در این زمینه را ارائه دادیم. با بررسی هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که پیگیری درخواست برای استفاده از تسهیلات  RESPاز طریق بانک RBC گزینه مناسبی است زیرا بانک مذکور هیچ گونه هزینه ای بابت افتتاح حساب، یا جریمه ای بابت بستن پیش از موعد آن دریافت نمی کند و همچنین وجه پرداختی بابت سهم مشارکت خانواده در این سرمایه گذاری  را نیز برمی گرداند. ضمنا" این بانک سود داده شده را نیز پس نگرفته و انتقال وجه سرمایه گذاری شده به حساب دیگر RESP و یاهر نوع سرمایه گذاری دیگر را نیز می پذیرد. قابل توجه است که تمام این درخواستها از طریق بانک صورت می گیرد.

ü        درخواست ارزیابی مدارک تحصیلی : در موارد متعددی ارزشیابی و تأیید اعتبار مدارک تحصیلی ضرورت می یابد که از آن جمله می توان در ارائه تقتضای اشتغال  و یا ادامه تحصیل را نام برد بدین منظور باید ابتدا - به صورت آنلاین - فرمی از از وبسایت مربوطه دانلود و تکمیل کنید. فرم مذکور شامل اطلاعات هویتی شما و همچنین فهرست مدارکی است که می خواهید مورد ارزیابی قرار گیرد. البته این برگه را در مراجعه حضوری و در هنگام  تحویل مدارک نیز می توانید تکمیل کنید اما بهتر است از قبل این کار را انجام داده باشید. نشانی این اداره به قرار زیر است :

Direction de l'authentification, de l'évaluation professionnelle et de la révision administrative

255-boulevard Crémazie Est, 8eétage, Montréal (Québec), H2M 1M2

لازم به ذکر که مراجه به این اداره با تعیین  وقتقبلی میسر است. اگر بدون قرار قبلی به آن اداره مراجعه کنید مدارک شما را گرفته و در نوبت بعدی قرار می دهند که مستلزم  از دست دادن زمان است.


ü        شرکت در مراسم ملی و مذهبی : برخی از تشکلهای ایرانی در مونترال وجود دارند که مراسم ملی و مذهبی را برگزار می کنند. از جمله این مرکز می توان به مؤسسه الخویی با آدرس اینترنتی khoei.ca و یا کانون فرهنگی نور با آدرس اینترنتی noorcenter.comیا مرکز اسلامی ایرانیان به آدرس iicmontreal.comرا نام برد.

پیوستن به خبرنامه