قصه دوم – حساب بانکی

از آنجایی که غالب افراد تازه وارد مقادیر قابل توجهی وجه نقد همراه خود دارند، یکی از اولین اقدامات، قرار دادن این پول ها در یک محل امن یعنی بانک می باشد. در این قسمت به بررسی افتتاح حساب و بانکهای موجود در شهر می پردازیم. برای اینکه خودتان را از نظر مالی آماده کنید، اولین وظیفه ای که به عهده دارید، افتتاح یک حساب بانکی در کانادا برای بانکداری روزانه می باشد.

برای پرداخت قبوض، انتقال وجه و به حساب گذاشتن چک ها، نیاز به یک حساب بانکی خواهید داشت. همچنین می توانید از صورتحساب بانکی خود به عنوان تاییدیه آدرس برای دریافت اسناد مهم در کانادا استفاده نمایید.

در کل چهار نوع حساب بانکی وجود دارد:

  • Chequing account: برای برداشت، خرید و انجام کارهای روزانه از این حساب استفاده می شود. این حساب مستقیم از پول های موجود مصرف می کند.
  • CDN Saving account: حساب پس انداز دلار کانادا که درصد بسیار کمی سود به آن تعلق می گیرد.
  • USD Saving account: حساب پس انداز دلار آمریکا که درصد بسیار کمی سود به آن تعلق می گیرد.
  • Credit Card account: حساب کارت اعتباری که برای خریدهای روزانه و اینترنتی استفاده می شود. این حساب از اعتبار شما در بانک مصرف می کند و بعد از مدت معلوم باید این مقدار را به بانک برگردانید.

چند بانک اصلی در مونترال عبارت است از

نام بانکهمچنین مشهور بهنماد
Royal bank of Canada RBC
Toronto Dominion Bank TD Canada Trust
Bank of Montreal BMO
Canadian Imperial Bank of Commerce CIBC
Laurentian Bank
Bank of Nova Scotia Scotiabank
National Bank of Canada

زمانی که برای افتتاح حساب به بانک می روید، حتماً گذرنامه خود را به همراه داشته باشید و وقت قبلی بگیرید. سعی کنید قبل از بازکردن حساب بانکی شرایط مندرج در وب سایت بانک ها را به دقت بخوانید. در صورت امکان برای بازکردن حساب بانکی از دوست یا آشنایی خواهش کنید شما را همراهی کند تا مفاد طرح ها و سپس قرارداد را به دقت بخواند و با کمک او بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. در حال حاضر از بین گزینه های مندرج در جدول بالا بهترین و معتبرترین گزینه ها برای افتتاح حساب، بانکهای RBC و TD می باشند.

زمانی که حسابتان را افتتاح می کنید، یک access card یا debit card دریافت می کنید، که امکان دسترسی به خدمات تمام شعب، دستگاه های خودپرداز، خدمات مالی و بانکداری تلفنی را به شما می دهد. این کارت تقریباً معادل کارتهای اعتباری بانکهای ایران است با این تفاوت که امکان خرید اینترنتی با آن وجود ندارد.

کارت دیگری که در بعضی بانکها در اختیار شما قرار داده می شود، کارت اعتباری (credit card) نام دارد. با این کارت می توانید تا سقف مشخصی بدون نیاز به اینکه در حسابتان پولی باشد، عملیات خرید انجام دهید و سپس با بانک تصفیه کنید. البته بعضی مؤسسات مالی (غیر بانکی) نیز کارت اعتباری در اختیار مشتریان خود می گذارند که از آن جمله فروشگاههای بزرگ زنجیره ای را می توان نام برد.

برای دریافت کارت اعتباری از پاره ای از بانکها باید مقداری از پول خودتان را برای هر ماه بلاک کنید تا در واقع با پول خودتان برای خودتان اعتبار کسب کنید! به عنوان مثال ۵۰۰ دلار پولتان نزد بانک بلاک می شود و شما موظف هستید در انتهای ماه و پس از دریافت صورت حساب از بانک مربوطه، هر مبلغی از این ۵۰۰ دلار را که خرج کرده باشید، بازپرداخت کنید تا بالانس حسابتان دوباره ۵۰۰ دلار شود. به این ترتیب شمایی که در کانادا سابقه اعتبار (Credit) نداشته اید با پرداخت به موقع و سروقت هزینه های انجام شده با اعتبار، به تدریج برای خودتان اعتبار جمع کرده و معتبر می شوید. برای دانشجویان، به جز بانک RBC بقیه بانکها در همان ابتدا شرایط آسان تری برای ارائه کارت اعتباری دارند.

ممکن است برای نگه داشتن پول شما یا انجام بیش از تعداد مشخصی عملیات بانکی در ماه، بانک مربوطه از شما هزینه ای مطالبه نماید، هرچند این رقم ممکن است چندان زیاد نباشد، اما به هر حال پول، پول است به خصوص برای یک تازه وارد. بنابراین سعی کنید بهترین و مقرون به صرفه ترین حالت را انتخاب کنید.

در ماه های اولیه افتتاح حساب تقریباً هر روز حساب خود را چک کنید و مواظب هزینه های بانک باشید. برای مثال خرید و برداشت پول از حساب پس انداز یا کمتر شدن موجودی حساب شما از یک حد خاص، هزینه اضافی به دنبال خواهد داشت. گاهی اوقات از طرف بانک با شما تماس گرفته می شود و مواردی از قبیل بیمه یا اضافه کردن خصوصیات خاصی به حساب شما و ... به شما پیشنهاد می شود. هیچ اجباری در پذیرفتن این پیشنهادات وجود ندارد و از قبول آنها قبل از آنکه از مفاد آنها اطلاعات کامل کسب کنید، خودداری کنید.

افتتاح حساب بانکی عملیات بسیار ساده و پیش پا افتاده ای است و هیچ شباهتی به شکستن شاخ غول ندارد. کارمندان بانک تمامی مطالب مربوط به حساب را برای شما توضیح خواهند داد که بهتر است که به دقت به حرفهای آنها گوش دهید و از آنها بخواهید مطالبی را که متوجه نشده اید، تکرار کنند.

موفق باشید!

پیوستن به خبرنامه