‎قصه سوم – تلفن همراه، تلفن ثابت و تلفن از راه دور

بعد از اسکان و باز کردن حساب بانکی و قبل از دسترسی به اینترنت، نوبت به تهیه ابزار لازم جهت برقراری ارتباط با دیگران می رسد. تهیه تلفن و تماس با ایران یکی از اولویتهای تازه واردان در روزهای نخست استقرار آنان در مونتریال میباشد تا از این طریق بتوانند با خانواده خود تماس گرفته و آنها را از نگرانی برهانند. در این قسمت به سه مورد تهیه تلفن همراه، ثابت و چگونگی برقراری تماس از مونترال با ایران پرداخته خواهد شد.

تلفن همراه (موبایل)

سیستم تلفن همراه در مونترال کمی با سیستم مشابه آن در ایران متفاوت است. مثلا برای تماس هایی که با شما گرفته می شود یا نمایش شماره تماس گیرنده بر روی نمایشگر گوشی خود نیز باید هزینه پرداخت کنید. در اینجا چندین شرکت خدمات رسانی در این زمینه فعالیت می نمایند که هر کدام خدمات متنوعی را به مشترکین خود ارائه می کنند. شما بایستی متناسب با نیاز خود، از طریق یکی از این شرکت ها اقدام به تهیه تلفن همراه نمایید.

شرکت های اصلی ارائه دهنده خدمات تلفن همراه در مونترال عبارتند از:

نام شرکتنماد
Bell Mobility
Public Mobile
Rogers Wireless
Telus Mobility
Videotron Mobile
Chatr
Fido Solutions
Koodo Mobile
Solo Mobile
Virgin Mobile Canada

هر کدام از این شرکت ها طرح های مختلفی ارائه می دهند که بر اساس خدمات ارائه شده و مبلغ ماهیانه طبقه بندی می شوند. بهتر است قبل از اینکه برای خرید تلفن همراه و انعقاد قرارداد اقدام کنید با مراجعه به سایت های آنها از خصوصیات این طرح ها مطلع شوید.

.روش های متنوع زیر برای تهیه تلفن همراه وجود دارد:

 • Agreement: در این روش با عقد قراردادی خاص با شرکت مربوطه، یک گوشی همراه در اختیار شما قرار داده شده و مبلغی به عنوان بیعانه از شما گرفته می شود. هزینه استفاده شمااز تلفن بصورت ماهیانه محاسبه و از شما دریافت خواهد شد.
 • Without Agreement: در این حالت بدون نیاز به انعقاد قرارداد و پرداخت بیعانه، یک سیم کارت به شما داده می شود و می توانید از گوشی خود استفاده کنید.
 • Prepaid: این روش مشابه سیستم ایرانسل در ایران است. بدین معنی که به ازای مدت استفاده از گوشی، از اعتبار اولیه شما کاسته می شود. بدیهی است که برای تمدید مدت استفاده، باید کارت خود را مجدداً شارژ کنید.
 • با انعقاد قرارداد بلندمدت با این شرکتها (۲ تا ۳ سال) نیز می توانید از گزینه های ویژه آنان که معمولاً حاوی تخفیف های قابل توجه است، استفاده کنید. در انتخاب گزینه (Plan)مناسب دقت نمایید زیرا درخواست امکانات اضافه بر پلان منتخب، معمولاً مستلزم پرداخت هزینه های بسیار بالایی می باشد که اصلا مقرون به صرفه نیستند. به همین دلیل قبل از انتخاب هر گزینه باید نیاز خود از گوشی را برآورد کنید و سپس اقدام به انتخاب پلان نمایید.

  برای انعقاد قرارداد با شرکت ها می توانید به نزدیک ترین باجه ارائه دهنده خدمات آنها مراجعه کرده و پلان های ارائه شده آنها را مرور کنید. بعضی از این شرکتها در هنگام عقد قرارداد، از شما کارت شناسایی عکسدار، آدرس و اطلاعات حساب بانکی (void check) را مطالبه می کنند. به همین دلیل، باید بعد از افتتاح حساب بانکی برای تهیه تلفن همراه اقدام کنید. در ضمن اکثر این شرکت ها در ابتدا مبلغی را به عنوان ضمانت اعتبار از شما دریافت می کنند که اگر یکسال قبض های آن شرکت را بموقع پرداخت کنید، این مبلغ به شما مسترد خواهد شد.

  در بدو ورود و در ماه اول می توانید از پلان ۱۹ دلاری public mobile استفاده کنید که ارزان ترین روش است و نیازی به کارت اعتباری و حساب بانکی ندارد. این پلان فقط شامل تماس های ورودی و خروجی بصورت نامحدود می باشد و در یک برهه زمانی کوتاه نیاز شما را رفع می کند.

  تلفن ثابت

  روال کار با تلفن ثابت هم شبیه تلفن همراه است. بدین صورت که مبلغی به عنوانه ماهیانه پرداخت می شود و در ازای آن می توان از خدمات آن استفاده کرد. تلفنهای ثابت معمولا محدودیت تماس ندارند. معمولا شرکت Bell در اکثر نقاط شهر سرویس دارد و می توان از طریق وبسایت آن یا شماره امور مشترکین تقاضای دریافت سرویس کرد. اتصال تلفن ثابت چند روز طول می کشد و شرکت ارائه کننده خدمات، مبلغی را به عنوان Connection Fee دریافت می کند.

  تلفن راه دور

  برای استفاده از خدمات تلفن راه دور روشهای زیر موجود است: استفاده از کارت تلفن و اخذ اشتراک از شرکت های خدمات تلفن راه دور. کارت تلفن را می توانید به راحتی از سوپرمارکت های سطح شهر تهیه کنید و روش برقراری ارتباط در پشت این کارتها توضیح داده شده است.

  در مورد شرکت های خدمات تماس راه دور نیر گزینه های متفاوتی برای ایران وجود دارد. از بین آنها می توان به startec، webcall direct و goldline اشاره کرد که با مراجعه به سایت هر کدام از این اپراتورها می توانید اطلاعات موردنیاز درباره چگونگی اشتراک و نرخ مکالمات را بدست آورد.

پیوستن به خبرنامه