قصه چهارم – خانه چینی

بعد از پیدا کردن محلی برای زندگی نوبت به خانه چینی و پر کردن یخچال می رسد. تهیه خانه - بخصوص در نزد ایرانیان - از مقدمات اولیه و ضروری تأمین آسایش، آرامش و احساس امنیت است. اما برای یک مهاجر، تداعی کننده اسکان و استقرار نیز می باشد. اکنون که منزل مورد نظر خود را یافته و در آن مستقر شده اید، باید اوقاتی را صرف تجهیز آن نمایید. باید ببینید که این خانه به چه چیزهایی نیاز دارد تا رنگ و روی یک محل قابل زندگی کردن را به خود بگیرد.

پیدا کردن محل مناسب برای خرید نیازهای روزانه و لوازم منزل می تواند در ماه های ابتدایی ورود به مونترال وقت گیر و حتی مشکل ساز باشد. اما نگران نباشید زیرا در طی چند هفته به راحتی مراکز خرید مناسب بودجه و سلیقه خود را شناخته و برندهای محبوب خود را پیدا خواهید کرد.

خوشبختانه در اکثر منازل استیجاری، اجاق گاز و یخچال (مهم ترین لوازم خانه که به کار شکم می آید و بی آن نمی توان زیست!) از قبل وجود دارد. خانه های مذکور حتی ممکن است مجهز به ماشین ظرف شویی و مایکروویو نیز باشند. ماشین لباس شویی و خشک کن - اعم از انواع اختصاصی یا عمومی آنها - هم که یا در فضاهای اشتراکی و یا در خود بعضی از خانه ها تعبیه شده است و تنها می ماند وسایل خواب و استراحت.

برای تدارک لوازم خواب نیازی نیست که از ابتدا به دنبال تهیه و خرید سرویس کاملی برای اتاق خواب خود باشید. کافی است یک تشک همراه با باکس و فریمش را خریداری کرده و بالشی به ابن مجموعه اضافه نمایید. تا ماه ها نیاز به تهیه دیگر اقلام نداشته و این مجموعه برایتان نقش یک سرویس خواب را ایفا خواهد کرد. البته حتماً به مرور به کمد لباس و متعلقات آن نیز نیازمند خواهید شد.

در این قصه به بیان پاره ای توضیحات درباره فروشگاه های عمده لوازم منزل و اقلام ارائه شده در این فروشگاه ها پرداخته می شود:


یکی از نقاط مناسب جهت تهیه مبلمان منزل از قبیل کاناپه، میز و صندلی، تخت، وسایل آشپزخانه، فرش و قالیچه و سایر اقلام چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ کیفیت و تنوع محصول محسوب می شود. البته فاصله این فروشگاه تا مرکز شهر، کمی زیاد است و هزینه حمل قابل توجهی دارد. هزینه حمل و نقل تا منزل با توجه به میزان خرید بین 50$ تا 90$ است.


دارای تنوع وسیعی از لوازم منزل از ماشین لباس شویی گرفته تا کمد، کتاب خانه، چراغ، ظروف شیشه ای، لوازم آشپزخانه و لوازم برقی پیدا می شود. باتوجه به گستردگی شعب این فروشگاه در سطح شهر مونترال، دسترسی به شعبات این گزینه نسبت به IKEA ساده تر است.


به غیر از مبلمان منزل (کاناپه، مبل، تخت و غیره)، تمامی وسایل منزل از جمله وسایل آشپزی، لوازم الکتریکی و ابزار، روانداز و مانند این ها را می توانید با ارزانترین قیمت ممکن در این فروشگاه بیابید. قیمت تمامی اجناس این مرکز همگی بین 1 تا 2 دلار است. اما توجه کنید که پرداخت توسط کارت اعتباری در این فروشگاهها امکان پذیر نبوده و اقلام پس از فروش پس گرفته نمی شوند. پس دقت کنید جنس با ظاهر خراب و اجناسی مانند باند یا رادیو را که نمی توانید در فروشگاه امتحانشان کنید از این فروشگاه ها نخرید.


در این فروشگاههای زنجیره ای می توانید همه چیز را با کیفیت قابل قبول اما با قیمت کمتر از فروشگاه های دیگر پیدا کنید.


این مکان نیز همانند فروشگاه های دیگر محلی برای تهیه وسایل مورد نیاز است که تمامی لوازم از تخت و مبل و ملافه گرفته تا قهوه جوش و سشوار را می توان در این فروشگاه یافت.


یک فروشگاه عمده همانند Canadian Tire ولی با تنوع محصولات کمتر می باشد. فرش، ملافه، پتو، بالشت، پرده، لوازم بهداشتی و بعضاً مواد خوراکی را می توانید از اینجا تهیه کنید. شایان ذکر است که فعالیت این فروشگاه بزودی متوقف شده و به جای آن برند دیگری جایگزین خواهد شد.


مکانی اقتصادی برای تهیه وسایل مورد نیاز به صورت عمده می باشد. بدلیل فروخته شدن در قطع و اندازه بزرگتر یا تعداد بیشتر، قیمت وسایل موجود در این فروشگاه کمتر از جاهای دیگر می شود.


فروشگاه اخوان، معروفترین و بزرگترین فروشگاه ایرانی موجود در شهر مونترال می باشد. در این محل اجناس ایرانی نظیر سماور را که در سایر فروشگاهها نایاب است، می توان یافت. سرویس آشپزخانه را نیز می توان از این محل تهیه کرد.


فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، که در آن بسیاری از مایحتاج زندگی نظیر تخت و کاناپه را خواهید یافت. هزینه خرید در این فروشگاه، به نسبت فروشگاه های دیگر، زیاد می باشد.


و نکته آخر این که اگر چه هضم این فرهنگ برای ما سخت است و گفتنش سخت تر، اما اینجا مردم اجناس پشت در گذاشته همسایه هایشان را برداشته و آنها را مورد استفاده قرار می دهند. چرا که بر خلاف تصور ما نه تنها زباله، خراب یا معیوب نیستند، بلکه حتی ممکن است میانشان اقلام با ارزشی نظیر پرینتر، فکس و تردمیل هم پیدا شود که تا مدتها قابل استفاده باشند. توضیح دیگر آنکه در برخی از مجتمع های آپارتمانی، اتاقی به نام recycle وجود دارد که افراد اجناس بلااستفاده خود را به همین قصد درآن جا می گذارند.

تجربه نشان داده است که با اندکی حوصله و گشت و گذار در فروشگاه های معرفی شده، می توانید لوازم مورد نیاز را با قیمت ارزان و با کیفیت مناسب تهیه کنید. با مشورت دوستان می توانید سر فرصت حراج ها و قیمت های مناسب را شکار کرده و خانه را بچینید. اسباب منزل جزو دسته لوازم پر هزینه در مونترال می باشند، اما اگر بدانید چه چیز را از کجا تهیه کنید، آن گاه خرید مطلوبی برای خود خواهید داشت. با اندکی حوصله، مایحتاج یک زندگی خوب را خواهید یافت. آن هم با هزینه ای بسیار مناسب. یادتان نرود که برای ساختن یک زندگی جدید وقت بسیار است!

پیوستن به خبرنامه