قصه پنجم – مواد غذایی و .....

بعد از بحث شیرین خانه چینی نوبت به پر کردن یخچال با انواع و اقسام مواد غذایی می رسد. اگر در اولین خرید کانادایی تان تنها باشید، تنوع مارک ها، محصولات و تفاوت فاحش در قیمت اقلام ظاهرا مشابه، احتمالا شما را گیج و سردرگم خواهد نمود.

فلایر (Flyer) همان بروشوهای تبلیغاتی است که معمولا حاوی فهرست اقلام حراج خورده فروشگاه های واقع در نزدیکی محل سکونت شما بوده و در صندوق پستی محل اقامت شما قرار داده می شود. البته توجه داشته باشید که ممکن است فلایر همه فروشگاهها در منطقه مسکونی شما توزیع نشوند. برای رفع این مشکل می توانید فلایر هفتگی فروشگاه ها را بطور هفتگی در سایتی به نام www.flyerland.ca بیابید. پس توصیه می کنیم که حتماً به صورت هفتگی به این وب سایت سر بزنید.

در اینجابه بیان پاره ای توضیحات درباره فروشگاه های مواد غذایی و اقلام ارائه شده در این فروشگاه ها پرداخته می شود:


اجناسی از قبیل کشک، زعفران، زرشک، رشته آش، پنیر تبریز، اسپند، انواع ادویه و بسیاری اقلام دیگر نایاب ایرانی را می توان در فروشگاه اخوان یافت. اکثر کالاهای این فروشگاه با مارک وطنی به فروش رسیده و به همین خاطر، بهای آنها نسبت به اقلام مشابه با برند غیر ایرانی بالاتر است.


فروشگاه زنجیره ای با شعبه های متعدد در سطح شهر مونترال می باشد که تمامی موادغذایی از جمله میوه را شامل می شود، اما خرید میوه غیر حراجی در این فروشگاه معمولا به صرفه نیست.


فروشگاه عمده زنجیره ای و متعلق به گروه فروشگاههای مترو می باشد که دارای شعبه های متعدد در سطح شهر مونترال است. قیمت کالاهای موجود در این فروشگاه - همانند فروشگاه مترو - بیشتر از جاهای دیگر است.


محل دیگری برای تهیه مواد غذایی و غذای آماده و میوه با کیفیت خوب می باشد اما قیمت آن کمی از جاهای دیگر بیشتر است. نکته قابل توجه در مورد این فروشگاه این است که در بعضی موارد حراج های بسیار خوبی برای مواد غذایی وجود دارد.


فروشگاهی برای تهیه مواد آرایشی و بهداشتی به صورت کلی و پاره ای از مواد غذایی به صورت جزئی می باشد. مواد غذایی موجود در این فروشگاهها غالباً لبنیات و کنسرو می باشد. هم چنین محل مناسبی برای چاپ کردن عکس، کپی و پرینت می باشد. غالباً دفتر پست هم در گوشه ای از این فروشگاهها قرار دارد.


همانند قسمت قبل مواد غذایی نیز بصورت عمده در این محل وجود دارد. دقت شود اگر مصرف مواد غذایی شما کم است، خرید زیاد مواد غیر خشک از این مکان به صرفه نخواهد بود. چون در صورت عدم استفاده بموقع، خراب شده و عملا صرفه جویی انجام نخواهد پذیرفت.


مکانی برای خرید میوه و آجیل می باشد که 4 شعبه در سراسر مونترال دارد. در این فروشگاه میوه به دو صورت بسته بندی و باز به فروش می رسد که حالت بسته بندی ارزان تر از حالت باز است. هم چنین خرید در تعداد بیشتر هم به صرفه نزدیکتر است. در نتیجه پیشنهاد می شود که با دو یا سه نفر دیگر به خرید بروید.


فروشگاه بسیار خوبی برای مواد غذایی، بهداشتی و میوه می باشد. قیمت های ارائه شده در این محل خصوصا در هنگام حراج نسبتا مناسب است.


مشابه مترو است اما مقادیری قیمت آن کمتر است.


 

این فروشگاه با چندین شعبه خود در داخل و حوالی شهر مونترال، اقلام بسیار متنوعی را که عمدتا مورد علاقه لبنانیها می باشد، ارائه می نماید. کیفیت اقلام - خصوصا میوه - در این فروشگاه بمراتب بهتر از فروشگاه سامی فروت بوده و قیمت آنها در مقایسه با بسیاری از فروشگاهها ارزانتر است. اگر چه از این فروشگاه بیشتر برای خرید میوه استفاده می شود، اما مواد لبنی و مواد غذایی دیگر نیز در آن یافت می شود.

دقت کنید که بسیاری از قیمت ها در این جا به واحد پوند (معادل 453 گرم ) بیان می شوند و به همین دلیل ارزان تر به نظر می رسند اما حواستان باشد که زیر برچسب قیمت پوندی (مثلاً در مورد میوه ها) قیمت به کیلوگرم هم درج شده که در حقیقت می تواند مبنای درست تری برای انتخاب ما باشد. هر کیلوگرم تقریبا 2/2 پوند می باشد.

نکته دیگر این که به قیمت های حراج خورده خیلی خوب دقت کنید و حتماً توضیح نوشته شده روی برچسب حراج را بخوانید. انجام این عمل به دو دلیل ضروری می باشد: یکی این که گاهی اوقات اجناسی مشابه یا حتی غیرمشابه و حراج نخورده به وسیله سایر مشتریان در قفسه دیگری گذاشته می شود که ممکن است باعث اشتباه شود، دوم این که ممکن است که تنها محصولی خاص از یک براند حراج خورده باشد و این امر در مورد محصولی مشابه با آن صادق نباشد.

حتماً مندرجات برچسب حراج را با نام و مشخصات کالا (وزن، تعداد در هر بسته و برند) تطابق دهید. نکته دیگر این که حتماً قیمت های درج شده در فیش خرید را با قیمت های حراجی تطبیق دهید، گاهی قیمت حراج خورده برخی اجناس در کامپیوتر وارد نشده و اگر حواستان نباشد ممکن است قیمت قبلی در فیش ثبت شود.

دقت نمایید که برطبق قانون حمایت از مصرف کنندگان در ایالت کبک، اگر فروشگاهی محصول خود را که دارای برچسب قیمت می باشد با قیمتی بیش از آن بفروش برساند می بایستی به خریدار خسارت پرداخت نماید. بدین صورت که اگر قیمت کالا در برچسب آن زیر 10 دلار باشد، بایستی آن را مجانی به خریدار واگذار نماید و اگر قیمت آن بیش از 10 دلار باشد، بایستی 10 دلار تخفیف برای خربدار در نظر بگیرد.

همچنین بسیاری از فروشکاهها برای جلب مشتری بیشتر، سیاست تطبیق قیمت را به اجرا می گذارند که بدان معنی است که اگر شما جنسی را که از آن فروشگاه خریداری کرده اید در فروشگاه دیگر با نرخ ارزانتر خریداری نمایید، فروشگاه اولیه قیمت ارزانتر را بر فاکتور شما اعمال نموده و معمولا 10% تخفیف اضافه را نیز در نظر می گیرد.

تکته مهم دیگر آنکه اگر قیمت کالای خریداری شده در یک فروشگاه در مدت 2 هفته از تاریخ خرید آن کاهش یابد، اکثر فروشگاهها تنها با ارائه فاکتور خرید، تخفیف مشابهی را برای شما در نظر خواهند گرفت.

یادتان باشد در برخی از فروشگاه ها جهت تشویق خریداران به استفاده از ساک های پارچه ای - به جای کیسه های پلاستیکی- از آنان بابت دریافت کیسه های مذکور وجهی درخواست می شود. فروشگاههای مذکور از بودجه حاصل از جمع آوری این وجوه برای اقدامات عام المنفعه در جهت حفظ محیط زیست استفاده می نمایند. پس ضمن تشویق همگان به حمایت از این اقدام بشردوستانه، توصیه می نماید تا از همان ابتدا چند ساک تهیه کنید و هر بار با خودتان به فروشگاه ببرید.

و در آخر زیاد نگران بی تجربگی و ناواردی در خریدکردن نباشید، چون در صورت عدم رضایت تا چند هفته می توانید به بخشCustomer Service مراجعه کنید و جنس خریداری شده را پس دهید.

پیوستن به خبرنامه