قصه ششم- حمل و نقل

سیستم حمل و نقل شهری یکی از مهم ترین نکاتی است که همواره فرد باید نسبت به آن اطلاعات کافی داشته باشد تا در مواقع لزوم بتواند با کمترین هزینه و زمان به مقصد خود برسد. بدین منظور در این قصه به بررسی سیستم حمل و نقل عمومی و خصوصی در مونترال و نکات مربوط به آن می پردازیم.

حمل و نقل عمومی

سیستم حمل و نقل عمومی مونترال از سه شبکه خطوط مترو، اتوبوس و قطار حومه شهری (Commuter trains) تشکیل شده است. شبکه مترو شامل چهار خط آبی، سبز، زرد و نارنجی بوده لیکن شبکه اتوبوسرانی از خطوط مختلفی تشکیل شده است. شما با مراجعه به سایت stm.info می توانید نقشه دقیق این دو شبکه را مشاهده کنید. همچنین می توان از این سایت و maps.google.com برای پبدا کردن بهترین وسیله حمل و نقل از نقطه ای به نقطه ی دیگر استفاده کرد. قطار درون شهری مونترال نیز 5 خط دارد که از آن برای عبور و مرور روزانه بین هسته اصلی شهر و حومه آن استفاده می شود. اطلاعات بیشتر در مورد خطوط قطار حومه شهری را می توان از سایت amt.qc.ca به دست آورد. می توان گفت که این سیستم ها با تقریب خوبی تمامی سطح شهر را پوشش داده است و شما با استفاده از این خطوط واندکی پیاده روی می توانید به راحتی به مقصد خود برسید.

بلیط مورد استفاده برای مترو و اتوبوس مشترک است. البته باید در هنگام خرید بلیط به منطقه بندی مربوطه توجه داشته باشید زیرا بلیط مسافرت به نواحی دور افتاده شهری نظیر وست آیلند و لانگوی با بلیط مشابه برای سفر در هسته مرکزی شهر تفاوت قیمت دارد. دو روش معمول برای تهیه بلیط وجود دارد:

  1. ساده ترین حالت، خرید نقدی بلیط در داخل اتوبوس یا ایستگاه مترو می باشد که با این بلیط تا 2 ساعت می توانید از تمامی خطوط موجود هر کدام به تعداد یک بار استفاده کنید. اگر از مترو یا اتوبوس استفاده روزانه ندارید این روش برای روز مبادا توصیه می شود.
  2. حالت دوم گرفتن کارت اعتباری مترو (OPUS) و شارژ آن می باشد. اگر میانه خوبی با پرداخت نقدی و بخصوص حمل سکه ندارید، می توانید مقداری اعتبار برای این کارت خریداری نموده و بصورت روزانه از آن استفاده کنید. اما اگر هر روز از حمل و نقل عمومی استفاده می کنید توصیه می شود که از شارژ ماهیانه که برای تعداد استفاده نامحدود در طول یک ماه است، استفاده کنید. بدین صورت که شما اول هر ماه کارت خود را به میزان ثابتی که برای استفاده ماهیانه اعلام می شود (این مبلغ ثابت نیست و سالیانه با افزایش هزینه ها افزایش می یابد) شارژ کرده و بصورت نامحدود سوار اتوبوس و مترو می شوید. شایان ذکر است که هزینه شارژ ماهیانه برای دانشجویان زیر 25 سال و دانشجویان دانشگاههای واقع در شهر مونترال نصف افراد دیگر می باشد.

دوچرخه

یکی از روشهای معمول برای جابجایی در مونترال دوچرخه می باشد. شما می توانید یک دوچرخه بخرید و در تمام مدت سال - البته بجر زمستان - از آن برای جابجایی خود استفاده نمایید. اگر تمایلی به خرید دوچرخه ندارید می توانید از محل های اجاره دوچرخه (Bixxi) که در سراسر شهر وجود دارد نیز دوچرخه کرایه کنید. دوچرخه سواری هم ورزش است، هم تفریح و هم روش حمل و نقل. از طرف دیگر آلودگی و ترافیک هم ندارد.

تاکسی

شما می توانید از تاکسی نیز برای جابجایی استفاده کنید که روش عملکرد انها کاملا مشابه آژانس های کرایه اتومبیل در ایران است. البته هزینه های آن بمراتب بیشتر می باشد. تاکسیرانی بصورت 24 ساعته سرویس دهی می کند و در هر ساعت از شبانه روز در دسترس شماست.

ماشین اجاره ای

اگر خودرو شخصی ندارید، می توانید در زمانهای خاص مثلاً برای سفرهای کوچک بین شهری خودرویی را اجاره کنید. کرایه خودرو می تواند به صورت ساعتی، کیلومتری یا روزانه صورت گیرد. برای کرایه خودرو بصورت ساعتی و کیلومتری، استفاده از سرویس شرکت communauto پیشنهاد می شود. برای اجاره روزانه نیز می توان از خدمات شرکت های متعددی از جمله Enterprise، National، Avis،Alamo ،Budget ، Dollar و Thrifty که دفاتری در سرتاسر شهر و در فرودگاه دارند، استفاده کرد. برای مشاهده نرخها و رزرو خودرو از این شرکت ها می توانید به سایت هر کدام از آنان مراجعه کنید. برای مقایسه نرخ ها و پیدا کردن بهترین نرخ کرایه نیز می توانید از سایت Expedia.ca و Carrentals.com استفاده کنید.

ماشین شخصی

شما می توانید با پرداخت مبلغ بسیار کمی - در مقایسه با ایران - ماشین شخصی خریده و برای جابجایی خود از آن استفاده کنید. البته باید مبالغ دیگری نیز تحت عنوان هزینه پلاک، بیمه و بنزین پرداخت نمایید. استفاده از خودرو شخصی راحت ترین روش برای جابجایی است اما مشکلات خاص خود را در زمستان بهمراه دارد. اگر با ویزای دانشجویی به مونترال آمده باشید باید بدانید دو راه برای رانندگی پیش روی خود دارید. شما می توانید با ترجمه گواهینامه ایران در مونترال رانندگی کنید اما همواره باید کارت دانشجویی خود را به همراه داشته باشید. راه دوم استفاده از گواهینامه رانندگی بین المللی است که در ایران صادر می شود و قبل از آمدن باید برای گرفتن آن اقدام کرده باشید.

پیوستن به خبرنامه