جشن نوروزی کانون فرهنگی نور، شنبه 29 مارس در سالن پذیرایی TMR و با حضور حدود سیصد نفر میهمان ایرانی و غیر ایرانی برگزار شد که شامل قسمت های متنوعی بود. بادکنک های سبز نصب شده در سالن به همراه گل های زرد رنگ روی هر میز، جلوه خاصی به فضای سالن داده بود و عبارت " دور از وطن ، با هموطن" روی تابلوی نسبتاً بزرگی که در بالای صحنه نصب شده بود، خودنمایی میکرد. طراحی مبتکرانه سفره هفت سین امسال که بر روی ماکت یک حوض آب و با الهام از مفهوم باغ ایرانی ، توسط محدثه عصاری آماده و تزئین شده بود از ویژگی های منحصر فرد مراسم بود. همچنین ، در مراسم امسال، مدعوین ویژه ای به نمایندگی از مراکز فعال سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مونترال از جمله دکتر سمیرا لائونی، نامزد انتخاباتی حزب NDP، جعفر فلاح و رضا نامداری ، از مسئولین شرکت ساختمانی PERMONT و نیز محمد الحاج ، از مدیران شرکت مستغلاتیCENTURY 21 حضور داشتند.

اجرای نمادین مراسم تحویل سال با پخش کلیپ "یا مقلب القلوب و الابصار..." و صدای تیک تیک ساعت برای شمارش معکوس، قسمت آغازین مراسم بود و بلافاصله، ویدئو کلیپ گروه موسیقی رستاک روی پرده به نمایش درآمد. در حالی که نوای "سرنا" در سالن طنین انداز شده بود، تعدادی از کودکان و نوجوانان ایرانی با لباس های زیبای محلی و در میان تشویق حضار، بر روی صحنه آمدند. سپس با حرکت به سمت سفره هفت سین با در دست گرفتن سبدهای حاوی سیب های قرمز، آنها را میان میهمانان توزیع نمودند.

پس از خوشامد گویی و تبریک سال نو از سوی مجری برنامه، قسمت اول نمایش طنز با هنرنمایی گروه "نشاط" اجرا شد. سپس، میهمانان برنامه، شاهد اجرای موسیقی سنتی به سرپرستی مرتضی بابائی بودند که شامل قطعاتی در دستگاه بیات ترک و افشاری بود. برنامه با قسمت دوم نمایش طنز ادامه یافت و پس از آن، انیمیشن "زنجیر محبت" که با بازیگری اعضای گروه تئاتر سیمرغ تهیه و تدوین شده بود به نمایش درآمد. در فواصل مختلف بین برنامه ها نیز تعدادی دیگر از میهمانان ویژه مراسم از جمله پیر آرکاند نامزد حزب لیبرال کبک، خادم دیوپ مدیر بازرگانی- مالی بانک RBC مونترال، سلام الموسوی عضو هیأت اجرایی مرکز اهل البیت ونیز شهاد سلمان، وکیل و مشاور حقوقی جامعه مسلمانان مونترال روی استیج حضور یافته و نوروز باستانی را تبریک گفتند. سپس، نماینده کانون، توضیحاتی درباره سابقه و چشم انداز فعالیت های آینده کانون در مکان جدید و لزوم مشارکت همه ایرانیان مقیم مونترال برای حفظ هویت، آداب و رسوم و ترویج سنت های ایرانی برای نسل آینده و نیز ارائه خدمات بیشتر به جامعه ایرانی و فارسی زبان مونترال بیان نمود. همچنین مجری برنامه، از سربازان ایرانی که در مرزهای پاکستان به اسارت درآمده اند، یاد کرد و حضار برای سلامتی و رهایی آنان دعا نمودند. اجرای زنده موسیقی پاپ توسط "گروه شصتی ها" پایان بخش برنامه جشن بود که مورد استقبال شدید حضار قرار گرفت. همچنین قبل از توزیع شام، هدایای نوروزی در میان کودکان و نوجوانان حاضر در سالن توزیع شد.

لازم بذکر است، تاکنون مؤسساتی مانند بانک RBC و شرکتهای مهندسی PERMONT وCENTURY 21 حمایت خود را از تکمیل ساختمان جدید کانون برای توسعه فعالیت های فرهنگی ایرانیان مونترال اعلام کرده اند. اسامی و تصاویر لوگوی حدود بیست مؤسسه و مشاغل ایرانی مونترال که از مراسم نوروز امسال و فعالیت های کانون پشتیبانی کرده بودند نیز روی پوستر بزرگی در انتهای سالن درج شده بود. همچنین قنادی لادن، قنادی عسل و رستوران هانی رز در پذیرایی مراسم امسال مشارکت داشتند.

عکس ها : فاطمه رنگچی

{gallery}events/norooz2014{/gallery}